Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Byl jeden z prvních v okrese a stále pomáhá – Azylový dům Samaritán

Prvním domem, který Charita Otrokovice otevřela, byl v roce 1995 Azylový dům Samaritán. Za dobu svého fungování se dům několikrát stěhoval, zažil povodeň i požár. Klienti pomáhali při rekonstrukcích, povodních i lidem ve městě. Dnes pracují ve vlastní dílně nebo uklízí odpadky na Baťově.
AD samaritan
 

 
 

Azylový dům Samaritán pro muže bez domova rozšířil nabídku služeb Charity sv. Anežky Otrokovice v roce 1995. Prvním místem, kde služba působila, byl strážní domek pronajatý od ČSD. Rekonstrukcí domku vznikl Azylový dům s kapacitou 16 míst. Následující rok využilo služby 49 mužů.

„Jelikož jsem více než dvacet let pracoval u tehdejší ČSD, znal jsem situaci a poměry, v jakých se nacházeli bezdomovci, kterých nejvíce přibylo po všeobecné amnestii presidenta Havla. Nikdy nezapomenu na 16. října 1995, kdy se nám podařilo otevřít jeden z prvních azylových domů v okrese Zlín, a nyní mohu říci i jeden z prvních ve Zlínském kraji,“ zavzpomínal Pavel Záleský, první ředitel Charity sv. Anežky.

Velkou zkouškou pro Charitu, stejně jako pro zařízení Azylového domu Samaritán byla povodeň v roce 1997, kdy dům byl částečně zatopen, přesto klienti odmítli evakuaci do Zlína a hned od druhého dne poskytovali pomoc při čištění koryta Moravy nebo s rozvozem obědů.

Na jaře 1999 přišlo stěhování domu do objektu na nádraží ve Starém Městě, protože bylo rozhodnuto o demolici strážního domku v Otrokovicích kvůli stavbě nadjezdu. Další a poslední stěhování Azylového domu bylo do budovy Policejního obvodního střediska na Baťově. Objekt byl po povodních v havarijním stavu, v podstatě byl určen ke zbourání.

„Klienti domova dojížděli každý den ze Starého Města a při rekonstrukci odpracovali spousty hodin. Po strastiplných úředních procedurách se podařilo podepsat smlouvu mezi Ministerstvem vnitra ČR a Charitou na převod budovy. V podstatě to byl v ČR první případ převodu nemovitého majetku státu účelovému zařízení církve. Slavnostní otevření azylového domu na Baťově se uskutečnilo 9. listopadu 1999,“ popisuje cestu k novému místu azylového domu Pavel Záleský.

Práce s lidmi bez domova není jen v poskytnutí střechy nad hlavou, ale jsou důležité také aktivity upevňující jejích pracovní návyky a zvyk na pravidelnou pracovní činnost. Klienti se tak od počátku fungování služby zapojovali do spousty činností v rámci resocializačního programu. Zajišťovali provoz veřejných WC a úklidu nástupišť nádraží ČD v Otrokovicích i Zlíně. Pomáhali také při stavbě Charitního domova, zřizování dalších humanitárních skladů, rozjezdu Nového domova, stavbě kostela a fary, ale také s úklidem na Baťově ve spolupráci s Technickými službami Otrokovice. V roce 2017 přišla změna zákona o pomoci v hmotné nouzi, která přinesla možnost veřejné služby. Charita Otrokovice se stala organizátorem veřejné služby a klienti, kteří se chtějí zapojit a zvýšit si tak částku na živobytí se mohou zapojit do pracovních činností a starat se o čistotu na Baťově.

Na začátku roku 2006 vznikla Kreativní dílna. Šlo o malou dílnu původně jenom na zpracování ovčí vlny. V průběhu času se dílna různě stěhovala, až se nakonec zabydlela v komfortní samostatné přístavbě Azylového domu. V prosinci 2017 došlo rozsáhlému požáru dílny. Díky velkému úsilí se podařilo prostory obnovit a již během března byl provoz dílny opět obnoven.

„Ovčí vlnu už sice nezpracováváme, ale vaříme přírodní mýdlo, šijeme textilní výrobky, pleteme z papíru či vytváříme jiné kreativní výtvory. Činnosti v dílně jsou přizpůsobeny možnostem a schopnostem našich uživatelů. Aktivity v dílně představují pro klienty nejen smysluplné využití času, ale i velice důležitý pocit sebevědomí a užitečnosti,“ představuje činnosti dílny Veronika Stoklásková, sociální pracovnice.

V současné době má dům kapacitu 37 lůžek a směřujeme ke zvyšování kvality poskytovaných služeb, zejména snižováním počtu osob na pokojích, ideálně tak, aby v budoucnu nebyl žádný 4 - lůžkový pokoj při zachování stávající kapacity domu. Služba je poskytována 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce a využije jí průměrně 80 osob za rok, kterým poskytneme kolem 13 tisích odespaných nocí. Celý provoz zajištuje 5 pracovníků ve směnách, 3 sociální pracovníci a 1 hospodářka.

 


 

Tisková zpráva Charity Otrokovice

 

Kontakt na službu:

Mgr. Aleš Jaroš

Vedoucí služby AD Samaritán

tel: +420 734 435 335  

ales.jaros@otrokovice.charita.cz

 

 

Další informace:

Vladana Trvajová

Fundraiser Charita Otrokovice

+420 731 619 771

vladana.trvajova@otrokovice.charita.cz

 

 

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 

 

Odkazy

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 29.10.2021 / 29.10.2021

Líbí se?

 52% |  48%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

  • JIŘÍ STRACHOTA / HANA ŽŮRKOVÁ / KONTRASTY
    22.11.2021 - 22.12.2021
    Jiří Strachota - narozen ve Zlíně, v současnosti žijící a pracující v Bratislavě. Výtvarná tvorba se stala jeho celoživotní vášní, způsobem seberealizace a intenzivní práce plné pochybností, hledání a radosti. Věnuje se zejména kresbě (mixovaná technika na papíru) a malbě (převážně olej na plátně). Hana Žůrková, absolventka Střední průmyslové školy textilní v Brně v současné době pracuje jako masérka ve vlastním studiu ve Zlíně. K dětské zálibě v malování se vrátila v roce 2011 a v podstatě se stále vzdělává. Zkouší různé techniky, nejčastěji s temperovými či akrylovými barvami. Vernisáž výstavy 22. 11., výstava potrvá do 22. 12. 2021.
  • 15. OTROKOVICKÝ SALÓN
    29.11.2021 18:00 - 2.1.2022
    Po roční odmlce vystaví členové spolku Rozumění a jejich hosté v prostorách Otrokovické Besedy svá nová výtvarná díla a zároveň oslaví 10. výročí vzniku tohoto uměleckého spolku. Součástí vernisáže, která proběhne v pondělí 29. 11. od 18 hodin, bude tradičně křest nového městského kalendáře na rok 2022 “Žijeme kulturou”, který je věnován společenskému životu v našem městě. Výstava potrvá do 28. prosince 2021.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Listopad 2021 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
44. týden1234567
45. týden891011121314
46. týden15161718192021
47. týden22232425262728
48. týden293012345
49. týden6789101112

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 477


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém