Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Dotace z oblasti kultury, sportu a granty

 
 
 

DOTACE - PODPORA OBNOVY KULTURNÍCH PAMÁTEK
ZHODNOCENÍ ZA ROK 2020

Město Otrokovice, jako obec s rozšířenou působností (dále jen „ORP“), je zapojeno do dotačního programu Ministerstva kultury ČR „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ (dále jen „program ORP“). V rámci programu ORP mohou obdržet dotaci na obnovu kulturní památky ve svém vlastnictví majitelé nemovitých kulturních památek, které splňují následující požadavky: 

 • nacházejí se mimo památkově plošně chráněná území (tj. např. mimo území městské památkové zóny Napajedla) 
 • nejsou národními kulturními památkami
 • nejsou ve vlastnictví státu. 

V roce 2020 byla pro správní obvod ORP Otrokovice stanovena finanční kvóta ve výši 89 tisíc Kč. Z těchto prostředků byla v uplynulém roce na návrh ORP Otrokovice podpořena jedna akce obnovy kulturní památky ve správním obvodu ORP. Touto památkou byla zvonice Na Kopci v Halenkovicích. 


Zvonice v Halenkovice

Zvonice v Halenkovicích (st. pl. 378 v k.ú. Halenkovice) byla postavena pravděpodobně v roce 1755. Jedná se o drobnou sakrální architekturu v dominantní poloze v prostoru bývalé návsi. Zvonice je věžovitá stavba čtvercového půdorysu, s fasádou členěnou nízkou vystupující podezdívkou, nárožními lisénami v omítce a fabionovou podstřešní římsou. V přízemí je malá kaple zaklenutá valenou klenbou, nad jejímž vstupem je nápis s letopočtem 1755. S největší pravděpodobností původní, tj. z 18. století, jsou dveře do kaple zdobené ornamentální a figurální lidovou řezbou. Z boku zvonice je samostatný vchod na schodiště do zvonového patra, přístupný po dvou kamenných stupních s rytým letopočtem 1726. Zvonice je relativně velmi kvalitní ukázkou lidové barokní sakrální architektury.

   Vlastník kulturní památky – obec Halenkovice – se v minulém roce rozhodl přistoupit k celkové obnově zvonice. Na fasádách objektu byl na více místech odlupující se nátěr a drobné defekty omítek. Klenba kaple trpěla drobnými statickými defekty (praskliny). Zdivo parapetů u otevřených oken zvonového patra bylo poměrně výrazně rozrušeno vlivem povětrnosti (vč. degradovaných cihel apod.). Rovněž některé dřevěné prvky krovu a dřevěné podlahy zvonového patra byly již dožilé.

Zvonice v Halenkovicích

Obnovu vyžadovala i dvojice vstupních dveří zvonice. Proto byly v rámci celkové obnovy zvonice provedeny tyto práce: očištění venkovního zdiva a olupujícího se nátěru, kontrola pevnosti omítek a případné lokální opravy omítek, nový fasádní nátěr, oprava narušeného zdiva parapetů oken, výměna dožilých prvků dřevěných konstrukcí, řemeslná obnova vstupních dveří na schodiště do zvonového patra a restaurování v stupních dveří do kaple (vč. oprav kování a zámků).

Všechny tyto práce v uplynulém roce byly s přispěním prostředků z programu ORP provedeny řádně a mají významný pozitivní dopad na zachování materiální podstaty a kulturně historické hodnoty této drobné, nikoli však bezvýznamné kulturní památky.


VÝZVA K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ V ROCE 2021 

Pro rok 2021 byla ORP Otrokovice v rámci programu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ přidělena ministerstvem kultury finanční kvóta ve výši 89 tisíc Kč . Celkový objem prostředků v programu pro rok 2021 na celou ČR je 122 milionů Kč. 


Město Otrokovice proto vyzývá vlastníky nemovitých kulturních památek nacházejících se ve správním obvodu ORP a splňujících předpoklady pro zařazení do programu ORP (viz výše), aby podávali žádosti o příspěvek na obnovu své kulturní památky v roce 2021. 

Své žádosti včetně požadovaných příloh podávejte výhradně na formulářích určených pro rok 2021 a adresujte na podatelnu Městského úřadu Otrokovice. Potřebné formuláře naleznete na webových stránkách Ministerstva kultury (https://www.mkcr.cz/podpora-obnovy-kulturnich-pamatek-prostrednictvim-obci-s-rozsirenou-pusobnosti-274.html), nebo na stránkách města Otrokovice zde:


Uzávěrka pro příjem žádostí proběhne ke dni 28. února 2021 (v případě odeslání žádosti poštou je rozhodující datum na otisku razítka podací pošty). 
 

Související odkazy

 
Rozbalit celý strom složek dokumentů

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Odbory > OŠK > Dotace z oblasti kultury, sportu a granty

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • JIŘÍ STRACHOTA / HANA ŽŮRKOVÁ / KONTRASTY
  22.11.2021 - 22.12.2021
  Jiří Strachota - narozen ve Zlíně, v současnosti žijící a pracující v Bratislavě. Výtvarná tvorba se stala jeho celoživotní vášní, způsobem seberealizace a intenzivní práce plné pochybností, hledání a radosti. Věnuje se zejména kresbě (mixovaná technika na papíru) a malbě (převážně olej na plátně). Hana Žůrková, absolventka Střední průmyslové školy textilní v Brně v současné době pracuje jako masérka ve vlastním studiu ve Zlíně. K dětské zálibě v malování se vrátila v roce 2011 a v podstatě se stále vzdělává. Zkouší různé techniky, nejčastěji s temperovými či akrylovými barvami. Vernisáž výstavy 22. 11., výstava potrvá do 22. 12. 2021.
 • 15. OTROKOVICKÝ SALÓN
  29.11.2021 18:00 - 2.1.2022
  Po roční odmlce vystaví členové spolku Rozumění a jejich hosté v prostorách Otrokovické Besedy svá nová výtvarná díla a zároveň oslaví 10. výročí vzniku tohoto uměleckého spolku. Součástí vernisáže, která proběhne v pondělí 29. 11. od 18 hodin, bude tradičně křest nového městského kalendáře na rok 2022 “Žijeme kulturou”, který je věnován společenskému životu v našem městě. Výstava potrvá do 28. prosince 2021.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Listopad 2021 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
44. týden1234567
45. týden891011121314
46. týden15161718192021
47. týden22232425262728
48. týden293012345
49. týden6789101112

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 477


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém