Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Dotace z oblasti kultury, sportu a granty

 
 
 

DOTACE - PODPORA OBNOVY KULTURNÍCH PAMÁTEK
ZHODNOCENÍ ZA ROK 2017

Město Otrokovice, jako obec s rozšířenou působností (dále jen „ORP“), je zapojeno do dotačního programu Ministerstva kultury ČR „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ (dále jen „program ORP“). V rámci programu ORP mohou vlastníci nemovitých kulturních památek, které se nacházejí mimo památkově plošně chráněná území (tj. mimo např. území městské památkové zóny Napajedla) a nejsou národními kulturními památkami, ani nejsou ve vlastnictví státu, obdržet dotaci na obnovu kulturní památky ve svém vlastnictví. 


V roce 2017 byla pro správní obvod ORP Otrokovice stanovena finanční kvóta ve výši 153 tisíc Kč. Z těchto prostředků byla v uplynulém roce na návrh ORP Otrokovice podpořena jedna akce obnovy kulturní památky ve správním obvodu ORP. Touto památkou byl opět kostel sv. Martina v Tlumačově.


Farní kostel sv. Martina v Tlumačově

Farní kostel sv. Martina v Tlumačově pochází ze 14. století a má dochované středověké jádro, především presbytář. K pokladům kostela patří zejména v kněžišti dochované zbytky původní středověké malířské nástěnné výzdoby – 12 sedících apoštolů, pravděpodobně zbytek rozsáhlejšího výzdobného programu kostela. Tyto malby samy o sobě řadí tlumačovský kostel mezi nejvýznamnější kulturní památky Zlínského kraje. V rámci správního obvodu ORP se nepochybně jedná o jednu z vůbec nejcennějších památek, a to nejen díky středověkým nástěnným malbám, ale také vzhledem k relativně velmi hodnotné raně novověké renesanční, i pozdější barokní úpravě kostela, a vzhledem k celé řadě detailů stavby a jejího inventáře, jako jsou renesanční vstupní portál, rovněž renesanční náhrobník Rudolfa purkrabího z Donína, nebo oltářní obraz svatého Martina z 19. století. V dochované podobě představuje kostel sv. Martina v Tlumačově mimořádně hodnotný soubor, který reprezentuje umělecko-řemeslné a výtvarné hodnoty gotiky, renesance i  dob pozdějších.


Obnova kostela započala již v roce 2015, a to restaurováním renesančního kamenného vstupního portálu kostela. V roce 2016 na tuto akci volně navázala obnova fasád a restaurování kamenných architektonických prvků na věži kostela, během níž byly obnoveny fasády a kamenné architektonické prvky renesanční věže pocházející z roku 1585. V uplynulém roce 2017 obnova pokračovala odvlhčením zdiva položením drenáže kolem základů kostela, a dokončením obnovy omítek fasád kostela (fasády lodi a presbytáře). Fasády kostela dlouhodobě trpěly zavlháním a následnou degradací zejména v soklových partiích; omítky trpěly plísněmi, byly masívně zasoleny a místy docházelo k odpadávání relativně velkých ploch omítek. Vzhledem k tomu, že v roce 2017 mělo dojít ke kompletní obnově fasádních omítek kostela, bylo z hlediska zájmů státní památkové péče mimořádně žádoucí, aby byla souběžně odstraněna také příčina degradace těchto omítek, tj. především zavlhčení zdiva. Následně obnovené fasádní omítky by tak měly mít mnohem delší životnost, než jejich vlhkostí degradovaní předchůdci. Fasády kostela byly obnoveny ve stejném duchu, jako fasády kostelní věže v roce 2016, tj. podle původního historického bíločerveného barevného řešení. 


Farní kostel sv. Martina v Tlumačově

Vzhledem k výše uvedenému významu kostela sv. Martina v Tlumačově byla jeho obnova v roce 2017 na návrh ORP Otrokovice podpořena z programu ORP částkou 153 tisíc Kč. Práce provedené v uplynulém roce s přispěním těchto prostředků lze hodnotit jako velmi efektivní, a s mimořádným pozitivním dopadem na zachování materiální podstaty a kulturně historických hodnot předmětné kulturní památky.VÝZVA K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ V ROCE 2018

Pro rok 2018 byla ORP Otrokovice v rámci programu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ přidělena ministerstvem kultury finanční kvóta ve výši 148 tisíc Kč. Celkový objem prostředků v programu pro rok 2018 je 145 milionů Kč. 

Město Otrokovice proto vyzývá vlastníky nemovitých kulturních památek nacházejících se ve správním obvodu ORP, aby podávali žádosti o příspěvek na obnovu své kulturní památky. Uzávěrka pro příjem žádostí proběhne ke dni 28. února 2018 (v případě odeslání žádosti poštou je rozhodující datum na otisku razítka podací pošty). 

Žádosti včetně požadovaných příloh podávejte výhradně na formulářích určených pro rok 2018, které naleznete na webových stránkách Ministerstva kultury (https://www.mkcr.cz/podpora-obnovy-kulturnich-pamatek-prostrednictvim-obci-s-rozsirenou-pusobnosti-274.html), nebo na stránkách města Otrokovice zde:
 


 

Související odkazy

 
Rozbalit celý strom složek dokumentů

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Odbory > OŠK > Dotace z oblasti kultury, sportu a granty

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • JARNÍ BAZÁREK
  24.3.2018 9:00 - 13:00, velký sál Otrokovické BESEDY
  Tradiční oblíbená prodejní a výměnná akce pro rodiče a jejich ratolesti. Rezervace stolů osobně v TIC, popř. na tel.: 571 118 103. Poplatek za stůl 50 Kč na místě v den konání akce.
  Typ akce: Ostatní
 • HVĚZDY JAK JE NEZNÁTE
  26.3.2018 19:00, velký sál Otrokovické BESEDY
  Nedostižný bavič, herec a moderátor JAKUB KOHÁK s frontmanem skupiny Monkey Business, MATĚJEM RUPPERTEM v zábavné talk show. Můžete se těšit nejen na vtipné historky a improvizaci doplněnou o zpěv fenomenálního Matěje Rupperta. Budete se moci také na cokoliv Jakuba Koháka zeptat. Ale POZOR, jen na své vlastní nebezpečí, protože u těchto pánů není možné nic zaručit!
  vstupné 380 Kč v síti Ticket Art, popř. v TIC
  Typ akce: Kulturní akce
 • Miss OK - semifinále
  6.4.2018 19:00 - 6.4.2018
  Historicky první galavečer Miss OK 2018 pro Zlínský kraj. Soutěž pro studentky středních škol z Moravy a Slezska. OK = Opravdová Krása. Do všech tajů přípravy soutěže krásy jsou zapojeni žáci středních škol z celé Moravy. Soutěž je určena pro mladé a mladí ji také tvoří. Večerem provází hvězdní moderátoři. Přijďte prožít příběh opravdových krásek.
  Typ akce: Kulturní akce
 • REVIVAL NIGHT - NOC LEGEND 3
  7.4.2018 20:00 - 7.4.2018, velký sál Otrokovické BESEDY
  Rockový večírek s kapelami JUDAS PRIEST Revival (Praha), AC/DC Revival - Bon Scott Memorial Band (Olomouc) a IRON MAIDEN Revival (Otrokovice). Rocková show s kostýmy a výbornou muzikou. Kvalitní občerstvení zajištěno. vstupné 160 Kč v předprodeji, 200 Kč v den akce, stolová úprava!
  Typ akce: Kulturní akce
 • BOJANÉ
  8.4.2018 18:00 - 8.4.2018, velký sál Otrokovické BESEDY
  Podlužácká dechová hudba z Dolních Bojanovic se během svého působení neodmyslitelně zapsala do srdcí mnoha příznivců tohoto žánru. Bojané mají svůj nezaměnitelný ryzí zvuk, vycházející z regionu bohatého na lidovou píseň. Počátky kapely sahají do šedesátých let minulého století, za tu dobu se v kapele vystřídala řada výborných muzikantů, zpěváků i vypravěčů. Současní Bojané jsou partou mladých muzikantů, převážně absolventů ZUŠ Dolní Bojanovice…

  vstupné 130 Kč
  Typ akce: Kulturní akce
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Březen 2018 >>

PoÚtStČtSoNe
9. týden2627281234
10. týden567891011
11. týden12131415161718
12. týden19202122232425
13. týden2627282930311
14. týden2345678

Další akce


Anketa

Začnete využívat od 1.1.2018 obchvat Otrokovic až bude bez poplatku?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 3070


Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém