Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Jak Honza s pomocí sociální rehabilitace k samostatnosti přišel

Honza je mladý muž, který žil v domově pro osoby se zdravotním postižením kousek od Otrokovic. Honza verbálně téměř nekomunikuje, používá jenom pár slov. Věří v reinkarnaci a má jasno v tom, čím bude v příštím životě: lékařem. Je veselý, rád se učí novým věcem, vždy jde do všeho po hlavě a snaží se dělat všechno, jak nejlépe umí.
leták Naděje
 

 
 

Honza se na nás obrátil, když začal navštěvovat sociálně terapeutickou dílnu v Otrokovicích. Neuměl se totiž sám na místo dopravit. Dosud cestoval vždy s doprovodem, nikdy samostatně. V tom mu mohla pomoci služba sociální rehabilitace, která lidem s mentálním a kombinovaným postižením nabízí podporu v získávání a rozvoji schopností a dovedností. Prostřednictvím nácviků konkrétních situací pomáhá klientům dosáhnout co nejvyšší míry samostatnosti, aby mohli vést plnohodnotnější život a podle svých možností se dokázali realizovat ve společnosti.

 

Nejprve bylo nutné zjistit Honzovy dosavadní schopnosti a dovednosti, abychom věděli, v čem ho můžeme podpořit a na čem bude třeba zapracovat. Aby bylo učení pro Honzu jednodušší, dělal mu společnost kamarád, který se také učil samostatně cestovat.

 

Honzova sociální rehabilitace spočívala v nácviku trasy z domova na autobusovou zastávku a zpět, bezpečný přechod přes cestu, cestování dopravním prostředkem, bezpečný nástup a výstup z autobusu, zakoupení lístku, komunikace s řidičem, dodržování bezpečnosti za jízdy, zásady slušného chování, jednání v situaci, kdy má spoj zpoždění nebo jej zmeškám, nácvik rozpoznání cílové stanice, při výstupu v Otrokovicích znalost trasy z autobusové zastávky do dílny a zpět atd.

 

Hezké bylo, že ani okolním lidem nebyla naše práce lhostejná a nejednou při Honzově nacvičování pomohli. Do procesu Honzova učení jsme zapojili nejen službu, z které k nám přicházel, ale i dopravní podnik.

 

Po zhruba pěti měsících Honza zvládl cestovat samostatně, bez kamaráda, do dílny i zpět do domova. Tento velký pokrok mu umožnil nejen navštěvovat dílnu, ale posílil jeho sebevědomí a osobnost. V tu chvíli Honza naši službu již nepotřeboval a spolupráci jsme ukončili.

 

Netrvalo však dlouho a Honza se na sociální rehabilitaci opět obrátil. Přál si naučit se základy vaření, aby mohl bydlet sám v chráněném bydlení. Tam by musel být již více samostatný.

 

Čím déle byl Honza v naší službě, tím více se chtěl učit novým věcem. Kromě vaření také praní prádla, nakupování, úklidu místnosti a úklidu toalety. Vzhledem k tomu, že Honza neumí číst a psát, zvolili jsme u některých nácviků obrázkové postupy. Časem již Honza od pracovníků sociální rehabilitace nepotřeboval tak velkou míru podpory. Získané dovednosti se snažil předávat i ostatním ve svém okolí a pomáhat jim v různých situacích. Například kamarádovi, který na rozdíl od Honzy verbálně komunikuje, ale je nevidomý.

 

Nastal dlouho očekávaný okamžik: Honza se přestěhoval do svého vysněného chráněného bydlení. Loučení bylo na jednu stranu smutné, ale jinak bylo důvodem k velké radosti a hrdosti na to, co Honza zvládl a jak dokáže jít za svým přáním o samostatném životě. Pro nás bylo také důkazem toho, že to, co děláme, má smysl.

 

www.nadeje.cz/otrokovice

 

 

 

Zpracoval: tým NADĚJE 2019

 

 

 

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 28.5.2019 / 28.5.2019 | Zveřejnit od-do: 28.5.2019-7.7.2019

Líbí se?

 68% |  32%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • NÁMĚSTÍ 2019 - KÁJOVA KAPELA + NEW ORLEANS BAND
  16.6.2019 17:00
  Start 4. ročníku letního cyklu koncertů na náměstí před Besedou. Dvojprogram! KÁJOVA KAPELA je souborem zhudebňujícím poezii českých, ale i světových autorů (J. Skácel, Ch. Morgenstern, J. Žáček, P. Verlaine, K. Hlaváček, F. Gellner…). Vlastní texty a instrumentální tvorba nejsou výjimkou. Kapela hraje v současné době ve složení: Karel Ptáček - kytary, zpěv, Veronika Austová - flétna, zpěv, Filip Karlík - lesní roh, zpěv, Vít Kymla - basová kytara, zpěv, Jiří Zvoníček - bicí.
  NEW ORLEANS BAND, s podtitulem Classic Rock Revival, to je parta ostřílených zlínských muzikantů v čele se zpěvákem Mariem Taravellou. Ráda prezentuje známé klasické rockové hity ve vlastních úpravách, mnohdy s neobvyklým nástrojovým obsazením, ale s tradičním českým muzikantstvím a zápalem. Zazní písně z repertoáru E. Claptona, Eagles, Rolling Stones, Lynyrd Skynyrd, ale třeba i Jirky Schelingera…
 • PRÁZDNINOVÉ ŘÁDĚNÍ
  18.6.2019 16:00
  Přijďte fandit dětem při „Prázdninovém řádění“ projektu „Zdravý pohyb do škol“! V úterý 18. června 2019 pořádají základní školy ve spolupráci s městem Otrokovice společně se zástupci sportovních klubů a oddílů pracujících s mládeží na území Otrokovic další ročník této velkolepé sportovní události. Prázdninové řádění startuje v 16 hodin ve Sportovním areálu Baťov.
 • Slavata Triatlon Tour
  20.6.2019 16:00
  rádi bychom Vás pozvali na 9. ročník triatlonové série Slavata Triatlon Tour, která je otiskem příběhu Tomáše Slavaty. Závod se bude konat dne 20.6. 2019 od 16:00 v rekreační oblasti Štěrkoviště v Otrokovicích. Jedná se o každoroční triatlonový závod pro děti ve věku od 4 - 18 let pořádaný sportovcem a filantropem Tomášem Slavatou, který již 9. rokem navštěvuje města po celé ČR a díky sportu propojuje světy dětí pocházejících z různých prostředí. Vše je pro děti zdarma. Na místě také funguje půjčovna kol, aby mohlo přijít opravdu každé dítě bez ohledu na to, zdali má své vybavení či nikoliv. V rámci závodu se losují kola Author.
  Typ akce: Sportovní akce
 • HISTORIE ČTENÁ RÝČEM
  24.6.2019 17:00
  Vernisáž v pondělí 24.6.2019 v 17:00 hodin, vstup volný.
  Klub přátel historie města Otrokovice s podporou Města Otrokovice připravil výstavu věnovanou pravěku regionu Otrokovicka, zdokumentovaného na archeologických nálezech z Otrokovic a jejich blízkého okolí. Na výstavě budou rovněž poprvé veřejně prezentovány nálezy z nejnovějších záchranných archeologických výzkumů spojených s výstavbou dálnice D55. Výstava potrvá do soboty 17. srpna 2019.
 • SCREAMERS - Smím prosit?
  26.6.2019 19:00
  Lukáš Vyvlečka a travesti skupina Screamers uvádí
  SCREAMERS - Smím prosit?
  Známá travesti skupina SCREAMERS se vrací do Otrokovické BESEDY se zbrusu novým pořadem SMÍM PROSIT?. Půjde o večer plný tance a zpěvu na téma “elegance a rodinné hodnoty z pohledu etiky a reality”. Opět nebudou chybět imitace domácích i zahraničních zpěváků a zpěvaček, nejrůznější převleky, barevné kostýmy, či vtipné scénky. Těšit se můžete na slečny Paulu, Halinu, Lili, Sašu, Valerii a také na sympaťáka Láďu, který Vás tradičně provede celým pořadem.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Červen 2019 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
21. týden272829303112
22. týden3456789
23. týden10111213141516
24. týden17181920212223
25. týden24252627282930
26. týden1234567

Další akce


Anketa

Z kterého zdroje čerpáte informace o městě Otrokovice?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 1595


Přehled získaných dotací městem Otrokovice v období 2015-2018Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém