Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto příjemné místo k
BYDLENÍ I PRÁCI
Město Otrokovice - foto příjemné místo k
BYDLENÍ I PRÁCI
Město Otrokovice - foto příjemné místo k
BYDLENÍ I PRÁCI
Město Otrokovice - foto příjemné místo k
BYDLENÍ I PRÁCI

Cesta: Titulní stránka > Město Otrokovice > Městské zpravodajství > Aktuální zprávy


Můj svět

Já mluvím hodně a rád. Nejraději pořád dokola o tom, co zajímá mě. Také musím přetlumočit všechno, co slyším, protože se zrakem to nemám úplně na jedničku. Jsem zvědavý a všechny ve stacionáři vyslýchám. Proto vím, že pracovnice Karolína chystá svatbu pro syna Davida, Barbara pojede za dcerou Zuzkou do Prahy, Marcela má dcerku Evu, která se chystá na školu v přírodě. Musím vědět, kdo volá, kdo přijel a kdo kam jede.
leták Naděje
 

 
 

Těším se na kamarády. Na Solnou jeskyni, do které jedeme mluvícím autobusem, co hlásí zastávky. Opravdu umím v jeskyni relaxovat a být chvíli zticha. (Naši tomu doma nevěří.) Rád se dívám na kamarádky Beatu a Jíťu, jak hrají „Člověče“, vyrábějí přáníčka k Vánocům, nebo pro maminky k svátku. A tulení s Beatkou mám taky moc rád. A písničky! Jak rád poslouchám písničky! Někdy i zpívám, když si Marcela nebo Simona vezmou kytaru a zahrají třeba něco od Kryštofa.

Taky to u nás často voní. To pečeme perníčky, nebo sladkost jen tak pro radost, nebo mícháme zdravé pomazánky. (Já teda spíš poslouchám, co dělají. Ale třeba Jíťa s Beatou pomáhají.) A když jsou Vánoce! To máme opravdový živý stromeček a připravíme si smaženou rybu a bramborový salát a upečeme cukroví.

Asistentky s námi chodí často i na procházky. (To jim taky pravidelně kladu otázky, aby mi venku neuniklo vůbec nic.) Víte co? Chodíme do kavárny, do kina a do divadla. (Tam taky umím být zticha!) Občas za námi přijedou pejsci, to mám rád. I když hladit je až tak nemusím, to se spíš líbí Beatce.

Úplně nejlepší je Rusava. Jezdíme tam dvakrát do roka. Dokonce tam spíme. Je s námi spousta práce (než nás třeba všechny večer uloží, nebo přes den všem dají jídlo!). Jede Danča, která má kočár, Filip, Anička, Beata a Robert, kteří mají vozík, a my, co umíme chodit: já, Jíťa, Libor, Pavla 1 a Pavla 2 (tak je mám označené).

Chodíme tam na procházky, večer zpíváme, a dokonce míváme živou hudbu. Hrají naše asistentky nebo jezdí jejich kamarádi. Máme rádi táborák se špekáčky.

No, někdy bývá ve stacionáři hodně živo. Ne každý má vždycky dobrou náladu. Tak se stane, že asistentky mají plné nejen ruce, ale i hlavu, aby to s námi všechno ustály a vyhověly všemu, co chceme a potřebujeme a musíme mít.

Asi si řeknete, že to takhle funguje i jinde. To já nevím. Ale podle mámy a táty takové zařízení, kde by spolu byli takto těžce postižení mladí lidé, a třeba v kombinaci vozíčkáři s autisty, v okolí není. A aby jezdili na společný pobyt – to už vůbec ne.

Víte, já sice umím mluvit, ale všechno, co jsem vám popsal, říct nedokážu. Tak rád bych asistentkám za všechno poděkoval. Naši taky. I ostatní rodiče, aspoň myslím. Oni totiž umí ocenit, když je někdo dokáže zastoupit a postarat se o nás.

Neumím to všechno popsat, ale doma na mně vidí, jestli jsem spokojený. Usmívám se, podělím se o zážitky (i když po svém). Prostě že jsem svým způsobem šťastný. A vidět své dítě šťastné, to je pro každou maminku ten nejhezčí pocit. Aspoň tak to říká ta moje.

 

Napsáno očima klienta a rukou jeho maminky

 

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 11.6.2019 / 11.6.2019 | Zveřejnit od-do: 11.6.2019-11.8.2019

Líbí se?

 70% |  30%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Přehled získaných dotací městem Otrokovice v období 2015-2018Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 
 

Hlavní nabídka sekce

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém