Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Vedení města si připomnělo osvobození Otrokovic

Od konce druhé světové války letos uplynulo 75 let. Každým rokem ubývá těch, kteří válku zažili, a proto se i v Otrokovicích každým rokem připomíná památka padlých vojáků, kteří bránili naši vlast. Položením věnce, kytice a minutou ticha uctilo jejich památku v pondělí 4. května i vedení města.
kladení věnců
 

 
 

Trvalou připomínkou války a jejích obětí je v Otrokovicích památník se jmény lidí, kteří se konce války nedočkali. Každoročně se u něj na náměstí schází zástupci města, veřejnost a obvykle se připojí i další hosté. „Při letošním půlkulatém výročí jsme měli naplánovanou velkolepější připomínku konce války, ale bohužel jsme od ní museli v důsledku vládních opatření upustit. V současné době se nacházíme v situaci, která je pro nás zcela nová, nečekaná a musíme se s ní vypořádat tak, abychom omezili rizika zejména pro ohrožené skupiny našich spoluobčanů na zdraví a životě. Pandemie koronaviru paralyzovala veškeré hromadné akce a přinutila nás přijmout opatření, abychom nepodporovali její šíření,“ uvedla starostka Hana Večerková, která se u pomníku poklonila padlým hrdinům. „Je dobré si připomenout některé historické souvislosti, aby se hrůzy války, které si vyžádaly nejméně dvacet milionů lidských životů, nemohly už nikdy opakovat. A  také poděkovat všem válečným hrdinům i obyčejným lidem té doby za jejich odvahu a hrdinství, kterým přispěli k porážce nacismu a obnovení Československa. Proto se každoročně při příležitosti květnového výročí setkáváme před tímto památníkem,“ dodala starostka.

 

Připomínka osvobození našeho města:

Otrokovice byly osvobozeny 3. května 1945 ruskými a rumunskými vojsky. Ještě 2. května příslušníci Wehrmachtu podminovali všech sedm mostů a lávek před Dřevnici a Moravu a podařilo se jim je odpálit. Zničení mostů sice zpomalilo postup ruských a za nimi následujících rumunských vojáků, nemohlo je však zastavit déle než na několik hodin. Sami občané se pustili hned ráno 3. května do stavby aspoň provizorního mostu přes Dřevnici přímo v centru obce, takže první povoz přes něj mohl přejet už za ranního rozbřesku. Jakmile se rozkřiklo, že k nám Rusové dorazili, náves se zaplnila jásajícími lidmi. V osm hodin ráno byla plná ves vojáků. Bojovalo se však dál a nad obcí létaly granáty z děl, která Němci umístili na Skalce a Terezově. Jejich cílem bylo nejen zpomalit Rudou armádu – ve skutečnosti měla také krýt ústup německých vojsk. Rumunské baterie střelbu opětovaly, a zatímco rudoarmějské a rumunské jednotky postupně pronikaly po pravém břehu Moravy směrem ke Kvasicím a Kroměříži a souběžně od Zlína směrem k Fryštáku a Holešovu, vytvořila fronta právě u Otrokovic nebezpečný zářez, který se ocitl pod dělostřeleckou i kulometnou palbou. To přinutilo Otrokovičany stáhnout se znovu do úkrytů a krytů – jeden z největších byl vyhlouben v kopci Tresném. Fašistické hnízdo v okolí Skalky nakonec definitivně zlikvidovaly tanky Rudé armády přispěchavší od Vsetína, a jak uvádí historik Arnold Skoupý v publikaci Otrokovice z roku 1981: „V neděli 6. května vstoupily osvobozenecké jednotky do Tlumačova, Záhlinic a Hulína. Den nato se německé skupiny sice ještě pokusily o nový protiútok u Břestu, ale bezvýsledně. Boj o dolní Pomoraví byl skončen.“

 

Další informace:

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz 

 
Zveřejnil: Bc. Romana Pastuszková
Vytvořeno / změněno: 4.5.2020 / 4.5.2020 | Zveřejnit od-do: 4.5.2020-12.7.2020

Líbí se?

 62% |  38%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • TERARISTICKÝ VÝMĚNNÝ DEN A VÝSTAVA
  11.7.2020 9:00 - 13:00
  Na programu: výstava a prodej bezobratlých živých i preparovaných živočichů (pavouci, štíři, brouci, motýli, strašilky), obojživelníků (mloci, žáby), plazů (hadi, želvy, ještěři), rybiček, drobných savců, rostlin, krmení pro terarijní zvířata, chovatelských potřeb, odborné literatury, atd.
 • HOBBY BURZA
  12.7.2020 8:00 - 13:00
  Setkání sběratelů všech oborů. Nebudou chybět mince, papírová platidla, pohlednice, poštovní známky, starožitnosti, hračky, minerály, odznaky, zápalkové etikety, fotografie, LP desky, pivní tácky, kuriozity a mnoho dalšího. Abecedně shrnuto – na své si přijdou milovníci aforismů i žvýkačkových obalů.
 • MALOVÁNÍ
  13.7.2020
  Společná výstava členek Akademie 3. věku při Domu kultury v Uherském Hradišti. Výtvarný kroužek, vedený akademickým malířem Miroslavem Malinou, je zaměřený na využití volného času seniorů - členů Akademie 3. věku. Kroužek se dá přirovnat k aktivnímu vzdělávání třetí generace v oblasti výtvarného umění, kdy jednotliví členové, jakožto vyzrálé osobnosti s určitým názorem na svět a umění, toto poznání přenášejí do své tvorby. Ta zahrnuje výtvarné techniky od akvarelu přes enkaustiku, kvaš a olej a nezanedbává přitom ani práce s hlínou. Členky Akademie prezentovaly své práce v minulosti v Galerii Vladimíra Hrocha v Domě kultury v Uherském Hradišti, v Knihovně Kroměřížska, Event centru ve Starém Městě a v Poutní knihovně na Velehradě. Výstava potrvá do 16. 8. 2020.
 • SVĚT BAREV - obrazy Zdeňka Maráška
  15.6.2020 18:00 - 12.7.2020
  V Městské galerii Otrokovice se představí výtvarník Zdeněk Marášek. Výstava s názvem Svět barev bude zahájena v pondělí 15. června v 18 hodin za účasti autora. Výstavu pořádá výtvarný spolek Rozumění. Veřejnost je srdečně zvána.
  Zdeněk Marášek je uherskohradišťský rodák. Od roku žije 1964 v Otrokovicích. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se vyučil truhlářem. V té době začal vyřezávat intarzie z dýh a malovat temperou. Následně navštěvoval výtvarné hodiny u malíře Drahoslava Janíka, kde získal základy malířských technik. V současné době pracuje s akrylem na sololitu ve větších rozměrech na hrubším strukturálním podkladu a vytváří menší obrazy v oleji. Nemá svůj vyhraněný malířský styl. Jeho obrazy vyjadřují spíše výtvarný temperament, momentální nápady a nálady. Upozorňují na sebe především svým plným barevně zvučným rytmem tvarů.
 • ŽENSKÁ KRÁSA
  1.7.2020 - 31.7.2020
  Výstava obrazů amatérské otrokovické malířky Miluše Slezákové. K malování se vrátila až v důchodovém věku, přesto má za sebou již několik výstav v blízkém okolí. Svými obrazy zachycuje nejčastěji romantické a poetické portréty žen a dívek, vyjadřujících i symboliku ročních období. Jejím oblíbeným motivem jsou také zahradní zátiší. Miluše Slezáková maluje olejem na plátně a sololitu.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Červenec 2020 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
26. týden293012345
27. týden6789101112
28. týden13141516171819
29. týden20212223242526
30. týden272829303112
31. týden3456789

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 6414


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém