Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Sociální služby – veřejné téma 1. část

Občané Otrokovic a okolních obcí mají možnost aktivně se zapojovat do rozvoje sítě sociálních služeb. Od roku 2005 funguje proces Komunitního plánování sociálních služeb na Otrokovicku (KPSS), do kterého je zapojeno několik desítek zástupců veřejnosti, obcí, poskytovatelů sociálních služeb, klientů sociálních služeb a jejich rodin. Cílem KPSS je také zvyšovat povědomí občanů našeho regionu o problematice sociálních služeb a jejích cílových skupin. Proto jsme pro občany připravili sérii článků, které přináší vhled alespoň do některých z nich.
logo Operačního programu zaměstananost
 

 
 

Psychiatrie – mýtus, trend nebo součást života?

Dnešní moderní doba nám sice poskytuje hodně nadstandardů, technických i materiálních vymožeností, které dělají náš život komfortním, ale někdy je to za příliš vysokou cenu: stres a vysoké nasazení nás dostává do stavu úzkostí, nespavosti a někdy až do deprese.

Návštěva odborníka není naše prohra ani selhání. Je to šance pro zlepšení našeho života.

Ambulantní péče je vlastně vztah mezi pacientem a lékařem. A k vytvoření takového vztahu je potřeba mít dostatek času a důvěry. Není to jenom o preskripci léků. Je to běh na dlouhou trať. Možná je to nikdy nekončící běh. Ale život je dar, který žijeme jen jednou.

Pro přibližnou představu Praško a kol. (2011) uvádí, že závažným duševním onemocněním jako je například psychóza, trpí 5% populace. Vážnější formou depresí někdy v životě trpí okolo 16% obyvatel. Téměř 25% populace trpí úzkostnými poruchami a neurózami, okolo 10% těžšími a 14% lehčí formou. Lidí trpících poruchou osobnosti se v populaci vyskytuje asi 15%. A asi 27% lidí v populaci se někdy ve svém životě potýkalo nebo potýká se závislostmi na alkoholu, či drogách.

 

Systém psychiatrické péče je tvořen péčí lůžkovou, ambulantní, komplementární (doplňková odborná péče) a komunitní. Lůžková péče je poskytována v psychiatrických nemocnicích a na psychiatrických odděleních nemocnic. Ambulantní péči poskytují psychiatři v ambulancích nebo v soukromých ordinacích. Denní a noční sanatoria řadíme do péče komplementární. Tento typ péče je vhodný pro nemocné, kteří nepotřebují hospitalizaci, nebo pro ty, kteří přecházejí z lůžkové do ambulantní péče. Duševně nemocný tak může zůstat ve svém původním sociálním prostředí a do denního sanatoria ambulantně docházet. Konkrétně sem patří chráněné dílny, chráněné bydlení, pracovně tréninková centra, socioterapeutické kluby a svépomocné skupiny nemocných a jejich příbuzných. V České republice se v současné době na komunitní péči podílí intermediární a mezirezortní služby. Intermediární služby, krizová psychiatrická centra, mobilní krizové týmy, denní sanatoria a komunitní psychiatrické sestry, náleží do resortu zdravotnictví, zatímco meziresortní služby poskytují většinou nestátní neziskové organizace poskytující sociální služby. Jedná se zejména o psychiatrické rehabilitace pro podporu práce a zaměstnání, rehabilitační a chráněné dílny a vzdělávací a edukační programy, služby v oblasti bydlení - podporované bydlení, chráněné bydlení, svépomocné aktivity uživatelů a jejich blízkých (tzv. svépomocná skupina) a centra denních aktivit.

 

Svépomocné skupiny jsou společenství lidí, které spojují stejné problémy, jež zpravidla vyplývají ze stejné či obdobné poruchy zdraví (například nádorové onemocnění, závislost) a mnohdy trpkých zkušeností. Zasažení lidé si skupiny sami organizují a řídí a v maximální míře je zde využita laická (i psychoterapeutická) pomoc. Svépomocné aktivity napomáhají k začleňování zpět do společnosti, zpět do života a zároveň zabraňují osamělosti a izolaci daného jedince. Svépomocné skupiny pro duševně nemocné a jejich rodiny jsou především psychickou oporou. Její členové se potřebují nějakým způsobem vyrovnat se stigmatizací ze strany většinové společnosti, s projevy své nemoci a vůbec s faktem, že jsou duševně nemocní. Pokud u vás i nadále přetrvává jakýsi stud z návštěvy psychiatra, zkuste zcela anonymně navštívit svépomocnou skupinu např. v Otrokovicích, která je určena jak pro rodinné příslušníky, tak pro osoby s duševním onemocněním. Základním principem svépomocné skupiny je to, že probíhá téměř bez přítomnosti profesionálů a členové skupiny sami vyjádří své očekávání a potřeby. Skupina je pro ně bezpečným prostorem, ve kterém lze bez obav hovořit o všech problémech, potížích i radostech a sdílet je s lidmi, kteří prožívají podobné příběhy. V průběhu své činnosti se v rámci skupiny již odehrála například beseda s psychiatrem nebo prezentace činnosti organizace Horizont Zlín, která pracuje s duševně nemocnými osobami.  Jako vhodné prostory pro tato setkání svépomocné skupiny byly zvoleny prostory v Domě s pečovatelskou službou na ulici Hlavní 1161.

 

Všichni, kteří mají zájem zapojit se do činnosti svépomocné skupiny či chtějí jakékoliv další informace, se mohou obracet na Mgr. Kamila Hrice, DiS., tel: 723 216 372, e-mail: hric@muotrokovice.cz

 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 14.3.2018 / 14.3.2018 | Zveřejnit od-do: 14.3.2018-30.4.2018

Líbí se?

 64% |  36%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • Den otevřených dveří
  19.4.2018 13:00 - 19.4.2018 17:00, Městský úřad Otrokovice
  Den otevřených dveří v nově zrekonstruované Obřadní síni
  Typ akce: Ostatní
 • Metodický den pomůcek pro osoby se zrakovým postižením
  19.4.2018 14:00 - 19.4.2018 16:00
  Dne 19. 4. 2018 v době od 14 do 16 hodin

  budou odborní zaměstnanci SONS ČR, z.s., Tyfloservisu Zlín, Tyflopomůcek Olomouc a odborné firmy předvádět jednotlivé druhy speciálních kompenzačních pomůcek pro osoby se zrakovým postižením, na které mají oprávnění klienti nárok se zajištěním příspěvku státu. Zastoupeny budou všechny druhy těchto pomůcek a odborní zaměstnanci a lektoři budou individuálně zajišťovat předvedení těchto pomůcek pro specifické vady očních vad.

  Přijďte za námi seznámit se s novinkami v této oblasti, pomůcky je možno si osobně vyzkoušet a seznámit se s detaily jejich fungování.
  Typ akce: Ostatní
 • Den Země
  22.4.2018 15:00 - 22.4.2018 18:00
  I v letošním roce připravilo DDM Sluníčko Den Země, který se uskuteční v parku před poliklinikou. Akce je určena především pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete na přírodovědně zaměřené hry, ale i spoustu dalších atrakcí pro děti i dospělé. Den Země se bude konat v neděli 22. dubna 2018 od 15 do 18 hodin.
  Typ akce: Ostatní
 • Svatovojtěšské odpoledne
  22.4.2018 15:30 - 22.4.2018
  Farní společenství v Otrokovicích zve veřejnost na oslavu patrona místního kostela sv. Vojtěcha v neděli 22.dubna 2018.
  10:30 v kostele sv. Vojtěcha poutní mše svatá
  15:30 v kostele sv. Vojtěcha svátostné požehnání
  16:00 koncert Žesťové harmonie – vstupné dobrovolné
  Po skončení koncertu je možnost posezení v sále pod kostelem s občerstvením – vstup volný.
  Typ akce: Kulturní akce
 • Vize nula
  25.4.2018 16:00 - 25.4.2018
  Každý z občanů města se může zapojit a podílet se na utváření bezpečného prostoru kolem nás. Centrum dopravního výzkumu Brno vypracovalo pro naše město Strategii bezpečnosti silničního provozu města Otrokovice na období 2018 – 2025 (dále Strategie BSP). Zapojte se a přispějte svým názorem k tomuto tématu. Veřejná beseda s názvem Vize nula se uskuteční ve středu 25. dubna od 16 hodin v obřadní síni otrokovické radnice.
  Typ akce: Ostatní
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Duben 2018 >>

PoÚtStČtSoNe
13. týden2627282930311
14. týden2345678
15. týden9101112131415
16. týden16171819202122
17. týden23242526272829
18. týden30123456

Další akce


Anketa

Začnete využívat od 1.1.2018 obchvat Otrokovic až bude bez poplatku?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 3437


Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém