Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Sociální služby – veřejné téma 2. část

Občané Otrokovic a okolních obcí mají možnost aktivně se zapojovat do rozvoje sítě sociálních služeb. Od roku 2005 funguje proces Komunitního plánování sociálních služeb na Otrokovicku (KPSS), do kterého je zapojeno několik desítek zástupců veřejnosti, obcí, poskytovatelů sociálních služeb, klientů sociálních služeb a jejich rodin. Cílem KPSS je také zvyšovat povědomí občanů našeho regionu o problematice sociálních služeb a jejích cílových skupin. Proto jsme pro občany připravili sérii článků, které přináší vhled alespoň do některých z nich.
logo Operačního programu zaměstananost
 

 
 

Uzdravení je cíl

Duševní onemocnění může zasáhnout kohokoli z nás nebo našich blízkých. Velmi často klade velké překážky tomu, aby lidé žili dobrý život v kruhu svých blízkých, aby měli uspokojivou práci, a aby dosáhli pocitu úspěchu. Cílem v procesu uzdravování osob s duševním onemocněním je dosažení stavu, kdy vedou co nejlepší život duševní nemoci navzdory. K dosažení tohoto stavu vede často dlouhá a nejistá cesta plná zvratů, kdy je třeba spojit úsilí nemocného, lékařů, rodiny, přátel, sociálních pracovníků a dalších lidí. Myslela jsem si, že dokážu uzdravovat lidi jako jediná na světě a že dostanu výjimečnou cenu. Chovala jsem se úplně jinak. Měla jsem hlasy, halucinace, těžké deprese. Pokusila jsem se třikrát o sebevraždu. Díky Bohu za to, že žiju.“ Uvedla paní Dana, která již 27 let žije se schizofrenií. Její zkušenost není ojedinělá.

Na Otrokovicku žije několik set osob s těžkým duševním onemocněním. Je to fakt, který vyplývá jak ze statistik, tak ze zkušeností zdravotníků a sociálních pracovníků. Dle slov Prof. Cyrila Höschla je v populaci 1 – 1,5 % lidí se schizofrenií, a to bez ohledu na úroveň civilizace. Lidí s těžkým duševním onemocněním je dle údajů z různých oficiálních zdrojů okolo 5 %. Přibližně 25% populace se v průběhu života potýká s úzkostnými poruchami a psychózami. Téměř každý člověk se setkal s duševním onemocněním u sebe nebo u svých blízkých. Příběhy lidí, kteří si vzali život, se často dotýkají nejednoho pracovního kolektivu, obce nebo rodiny.

Paní Dana se ve svém boji se schizofrenií nevzdala a podařilo se jí aktivně zapojovat do společnosti, do pomoci ostatním, aktivní je jako přispěvatelka do časopisů a pomáhá také městu Otrokovice s nastavením koncepce podpory osob s duševním onemocněním. Díky jejím schopnostem se mohla zapojit do několika projektů rožnovské organizace Iskérka o.s. Byla jsem tak velmi motivovaná. Díky tomu jsem našla nový smysl života. Dávala jsem různé podněty, dělala rozhovory a spolupracovala na projektech. Velmi mně obohatily tři pracovní stáže v Holandsku.“ Aktivní zapojení do pracovního procesu, které bylo podpořeno dobrým rodinným zázemím, se pozitivně odrazilo i ve zdravotním stavu paní Dany.“ Práce na projektech mě velmi bavila, zlepšoval se i můj zdravotní stav, brala jsem méně léku a cítila jsem se velmi dobře.

To, že duševní onemocnění je stigmatem, poznala paní Dana na vlastní kůži, když si hledala zaměstnání. „Dostala jsem nabídku dělat prodavačku. Zaměstnankyně se mně ptala, jaký je můj hendikep. Na mou odpověď - jsem psychicky nemocná - reagovala negativně. Víte, ale tato pracovní pozice je psychicky namáhavá. Přitom šlo o malou prodejnu potravin.“

Stigmatizace osob s dušením onemocněním je ve společnosti zakořeněná a hluboce zasahuje osoby s duševním onemocněním i jejich rodiny. Mnoho lidí a rodin kvůli snaze vyhnout se stigmatu duševní nemoci, vyhledá pomoc až poté, co je jejich zdravotní a sociální stav nadále neudržitelný, případně, až něco nebezpečného nebo velmi nevhodného „vyvedou“. Přitom ze statistik nevyplývá, že by lidé s duševním onemocněním páchali větší množství trestných činů, než zbytek populace. „Média popisují různé skandály, které se dějí v oboru psychiatrie. Je jich však malé procento oproti tomu, jak jsou tito lidé velmi inteligentní, mnohdy velmi nadaní v různých činnostech. Při tom takovouto nemocí může onemocnět jakýkoliv člověk (dítě, student, pracující, důchodce) nebo jakékoliv profese (učitel, doktor, dělník, prodavač/ka, podnikatel, V.I.P osobnost, herec apod.). Byla bych šťastná, kdyby média poukazovala na lidi s touto zkušeností, co tito lidé dokáží, jaké jsou jejich silné stránky, v čem vynikají, jak se jejich stav zlepšuje,“ uvedla paní Dana.

Město Otrokovice pracuje na tom, aby podpora pro lidi s duševním onemocněním a jejich rodiny byla dostupná. V rámci komunitního plánování sociálních služeb a projektu Partnerství pro duševně nemocné na Otrokovicku město zapojuje organizace ze sociální i zdravotnické oblasti a spolupracuje s obcemi našeho regionu. Poradenství a podporu mohou lidé z našeho regionu získat kromě psychiatrů a psychologů také u poskytovatelů sociálních služeb, na setkání svépomocné skupiny nebo přímo na sociálním odboru města Otrokovice. Všichni, kteří mají zájem zapojit se do činnosti svépomocné skupiny či chtějí jakékoliv další informace, se mohou obracet na Mgr. Kamila Hrice, DiS., tel: 723 216 372, e-mail: hric@muotrokovice.cz.

 

Zpracoval:

Dana Mičolová

Josef Zdražil

 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 14.3.2018 / 14.3.2018 | Zveřejnit od-do: 21.3.2018-6.5.2018

Líbí se?

 60% |  40%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • Den otevřených dveří
  19.4.2018 13:00 - 19.4.2018 17:00, Městský úřad Otrokovice
  Den otevřených dveří v nově zrekonstruované Obřadní síni
  Typ akce: Ostatní
 • Metodický den pomůcek pro osoby se zrakovým postižením
  19.4.2018 14:00 - 19.4.2018 16:00
  Dne 19. 4. 2018 v době od 14 do 16 hodin

  budou odborní zaměstnanci SONS ČR, z.s., Tyfloservisu Zlín, Tyflopomůcek Olomouc a odborné firmy předvádět jednotlivé druhy speciálních kompenzačních pomůcek pro osoby se zrakovým postižením, na které mají oprávnění klienti nárok se zajištěním příspěvku státu. Zastoupeny budou všechny druhy těchto pomůcek a odborní zaměstnanci a lektoři budou individuálně zajišťovat předvedení těchto pomůcek pro specifické vady očních vad.

  Přijďte za námi seznámit se s novinkami v této oblasti, pomůcky je možno si osobně vyzkoušet a seznámit se s detaily jejich fungování.
  Typ akce: Ostatní
 • Den Země
  22.4.2018 15:00 - 22.4.2018 18:00
  I v letošním roce připravilo DDM Sluníčko Den Země, který se uskuteční v parku před poliklinikou. Akce je určena především pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete na přírodovědně zaměřené hry, ale i spoustu dalších atrakcí pro děti i dospělé. Den Země se bude konat v neděli 22. dubna 2018 od 15 do 18 hodin.
  Typ akce: Ostatní
 • Svatovojtěšské odpoledne
  22.4.2018 15:30 - 22.4.2018
  Farní společenství v Otrokovicích zve veřejnost na oslavu patrona místního kostela sv. Vojtěcha v neděli 22.dubna 2018.
  10:30 v kostele sv. Vojtěcha poutní mše svatá
  15:30 v kostele sv. Vojtěcha svátostné požehnání
  16:00 koncert Žesťové harmonie – vstupné dobrovolné
  Po skončení koncertu je možnost posezení v sále pod kostelem s občerstvením – vstup volný.
  Typ akce: Kulturní akce
 • Vize nula
  25.4.2018 16:00 - 25.4.2018
  Každý z občanů města se může zapojit a podílet se na utváření bezpečného prostoru kolem nás. Centrum dopravního výzkumu Brno vypracovalo pro naše město Strategii bezpečnosti silničního provozu města Otrokovice na období 2018 – 2025 (dále Strategie BSP). Zapojte se a přispějte svým názorem k tomuto tématu. Veřejná beseda s názvem Vize nula se uskuteční ve středu 25. dubna od 16 hodin v obřadní síni otrokovické radnice.
  Typ akce: Ostatní
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Duben 2018 >>

PoÚtStČtSoNe
13. týden2627282930311
14. týden2345678
15. týden9101112131415
16. týden16171819202122
17. týden23242526272829
18. týden30123456

Další akce


Anketa

Začnete využívat od 1.1.2018 obchvat Otrokovic až bude bez poplatku?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 3437


Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém