Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Sociální služby – veřejné téma 4. díl

Občané Otrokovic a okolních obcí mají možnost aktivně se zapojovat do rozvoje sítě sociálních služeb. Od roku 2005 funguje proces Komunitního plánování sociálních služeb na Otrokovicku (KPSS), do kterého je zapojeno několik desítek zástupců veřejnosti, obcí, poskytovatelů sociálních služeb, klientů sociálních služeb a jejich rodin. Cílem KPSS je také zvyšovat povědomí občanů našeho regionu o problematice sociálních služeb a jejích cílových skupin. Proto jsme pro občany připravili sérii článků, které přináší vhled alespoň do některých z nich. Tentokrát se věnujeme samotnému procesu Komunitního plánování.
logo Operačního programu zaměstananost
 

 
 

Komunitní plánování sociálních služeb na Otrokovicku

 

Ve starověkých řeckých městech, kde se rodila demokracie neboli vláda lidu, měli v centru místo, které se nazývalo agora, později v antickém Římě to bylo fórum. Tam se odehrávalo politické rozhodování, tam byl prostor pro diskuse o věcech důležitých pro veřejný život, do kterých se mohl zapojit každý občan. Pravda, mělo to svá omezení, například zdaleka ne všichni byli plně svobodnými občany, jako je tomu víceméně v současnosti. Shodné je však to, že každý, kdo chce, může se i dnes zapojit do rozhodování o věcech veřejných. Tedy i ten, který nebyl nikam zvolen, nikoho nezastupuje a jen sám za sebe má potřebu měnit k lepšímu podobu svého města a život v něm. Jen ta agora by v našem klimatu nebyla zcela praktická, tak na to musíme jinak.

Způsobů, jak se aktivně zapojit do rozhodování ve městě Otrokovice je více. Mnoho lidí se shodlo, že jedním z nejpříjemnějších je účast na komunitním plánování sociálních služeb. To je proces, který na Otrokovicku běží již čtrnáctým rokem, a který si klade za cíl naplánovat takové sociální a související služby pro občany našeho regionu, které každému potřebnému poskytnou adekvátní podporu a péči v důstojném prostředí. Protože jsou to služby, které denně využívají stovky klientů, a které možná jednou budeme potřebovat my sami nebo naši příbuzní a blízcí, je to věc, která se dotýká většiny obyvatel, a proto je velmi důležitá.

Unikátnost komunitního plánování spočívá především v rovnosti všech účastníků a v tom, že se pro všechny návrhy a rozhodnutí hledá konsenzus, tedy souhlas všech. Hledání dohody vyžaduje velký respekt mezi účastníky jakékoli diskuse, schopnost sdělit a na druhou stranu také vnímat a přijímat názor, který je postavený na logické a pravdivé argumentaci. Opačné názory, podněty a připomínky jsou chápány jako upřímná snaha vylepšit společné dílo, nikoli jako útok. V takovém prostředí mohou zapojení lidé svobodně rozvíjet nápady a definovat záměry či strategická rozhodnutí, která přinesou ten nejlepší užitek našemu městu a regionu. Takové návrhy pak mají díky zapojení odborníků a politiků svou váhu i pro zastupitele měst a obcí v regionu.

Zbývá tedy napsat, jak je možné zapojit se právě do komunitního plánování. Kontaktní osobou je Ing. Pavel Vrana, koordinátor komunitního plánování, který pracuje na sociálním odboru města Otrokovice. Každý se na něj může obrátit telefonicky 577680448 nebo e-mailem vrana.pavel@muotrokovice.cz a požádat o zařazení do skupiny lidí, kterým jsou posílány informace a dokumenty, které se týkají komunitního plánování. Mezi takové informace patří také pozvánky na setkání, která se v rámci komunitního plánování organizují několikrát do roka. Každý, kdo chce a může, má na takové setkání přístup. Každý může také posílat své podněty a připomínky k řešeným tématům a přicházet se svými tématy a nabízet je do diskuse.

 

 

Autor článku: Josef Zdražil, projektový manažer

 

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 13.2.2019 / 13.2.2019 | Zveřejnit od-do: 13.2.2019-7.4.2019

Líbí se?

 64% |  36%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • ZDENĚK IZER - NA PLNÝ COOLE
  28.2.2019 19:00
  Další pořad, ve kterém se diváci budou moci setkat s jedinečným a nezaměnitelným humorem Zdeňka Izera. Jako vždy přijdou na řadu zábavné scénky, parodie, skvělé vtipy a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček. Show je tradičně obohacena videoprojekcemi, nejrůznějšími zábavnými kostýmy a převleky a také světelnými efekty.
  Typ akce: Kulturní akce
 • XII. FOTOSALON
  1.3.2019 18:00
  Každoroční setkání Fotoklubu Beseda Otrokovice, tentokrát s přáteli z Havlíčkova Brodu.
 • ZÁHOŘANÉ
  3.3.2019 14:00 - 18:00
  Záhořané z Prostřední Bečvy vznikli v roce 2006, jejich kapelníkem je Bohumil Růčka. Za dobu své existence má tato kapela za sebou spoustu nejrůznějších vystoupení v širokém okolí na koncertech, plesech, přehlídkách dechových hudeb, oslavách měst či obcí, ale i na svatbách, poutích a dalších kulturních produkcích. Záhořany charakterizuje široký repertoárový záběr převážně z jižní Moravy a Valašska.
  Typ akce: Kulturní akce
 • VLADIMÍR KUNC - ZAKÁZANÁ ŠUMAVA
  4.3.2019 18:00
  4. 3. 2019 v 18 hodin se koná v Městské galerii vernisáž za účasti autora. V rámci vernisáže bude možné zakoupit knihy V. Kunce za snížené ceny.
  Fotoklub Beseda Otrokovice srdečně zve na výstavu Vladimíra Kunce, dlouholetého člena Fotostřediska Havlíčkův Brod. Fotografování se mu stalo profesí již v roce 1988. V letech amatérské tvorby získal více jak sto cen na celostátních soutěžích a pořádal desítky autorských výstav po celé republice. Tematicky se zaměřoval na reportážní a dokumentární fotografii. V devadesátých letech v jeho tvorbě již převládá krajinářská fotografie. Kunc točí dokumentární film o Šumavě a v roce 2004 vychází jeho knižní prvotina „Vysočina ve fotografii Vladimíra Kunce“. Od té doby se stal autorem více jak třiceti titulů, zobrazujících krásy naší vlasti a vydávání knih se stalo jeho hlavní činností. Obrazové publikace zachycují zejména krajinu Vysočiny, Šumavy a jižních Čech. Výstava potrvá do 31. 3. 2019.
 • GRUZIE - Tajemné království ve stínu Kavkazu
  6.3.2019 18:00
  Další Cestovatelská středa, tentokrát s Michalem Štěpy Štěpánkem: “Gruzie je země plná kontrastů a překvapení. Mohutné hradby Kavkazu střídají nížiny plné vinné révy, polopoušť pak zase břehy Černého moře. Gruzie má své nezaměnitelné kouzlo. Snad je to právě díky zvláštní atmosféře, která je zde cítit na každém kroku. Všechno se zdá být evropské, tak podobné tomu, co známe z domova. Záhy ale člověk zjistí, že jazyk, písmo, kultura, tradice, kuchyně i nátura zdejších lidí se výrazně liší… Navštívíme spolu horské oblasti Svanetie, Tušetie, Chevsuretie a Kazbegi, projdeme se uličkami hlavního města Tbilisi a ochutnáme nejednu z místních kulinářských specialit.”
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Únor 2019 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
4. týden28293031123
5. týden45678910
6. týden11121314151617
7. týden18192021222324
8. týden25262728123
9. týden45678910

Další akce


Anketa

Kde sledujete Městskou televizi Otrokovice?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 1489


Přehled získaných dotací městem Otrokovice v období 2015-2018Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém