Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Beseda s občany o závěrech studie zaměřené na původce zápachu byla plná emocí

město Otrokovice
Téměř zaplněný kinosál Otrokovické BESEDY dal na srozuměnou, že je zápach v našem městě velkým tématem a obyvatele skutečně trápí. V úterý 30. 4. se uskutečnila beseda s veřejností, jejímž cílem bylo prezentovat výsledky studie nazvané „Identifikace zdrojů znečištění ovzduší“. Předstoupit veřejně před obyvatele města v tak už dlouhodobě vypjaté atmosféře se rozhodlo vedení města společně s pracovníky Krajského úřadu Zlínského kraje, aby mimo jiné vysvětlili, že jde všem o stejnou věc – zmírnit zápach na Bahňáku.
 

 
 

Zadavatelem studie, která vznikla na základě rozsáhlého měření na území města v srpnu a září loňského roku, je Zlínský kraj. Zadání studie směřovalo především na zdroje zápachu obtěžujícího ponejvíce obyvatele části lokality Bahňák a Stará kolonka.

Otrokovičany přišli nejen se studií samotnou, ale také dalšími informacemi z oblasti ochrany ovzduší se zaměřením na obtěžování zápachem, seznámit pracovníci odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu, kteří si na prezentaci pozvali zástupce zhotovitele studie tedy společnosti ENVITECH Bohemia a také zástupce řešitelského týmu, který pracoval pod hlavičkou Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Město Otrokovice se také podílelo na získání některých podkladů pro studii, zejména nechalo zpracovat měření pachový látek. V rámci tohoto měření bylo odebráno celkem 26 vzorků ovzduší, které byly následně zanalyzovány v akreditované laboratoři Zdravotního ústavu Ostrava a byly stanoveny koncentrace pachových látek. Vzorky byly odebrány vždy tam, kde se aktuálně vyskytoval zápach. Do výzkumu se zapojili také někteří obyvatelé města, kteří poskytli své nemovitosti k umístění měřících přístrojů.

Kompletní studie je veřejně dostupná na webu zlínského kraje pod odkazem: http://www.ovzdusizlin.cz/info/zpravy-z-mereni

Cílem studie bylo identifikovat potenciální zdroje zápachu obtěžujícího zejména části Bahňáku a Kolonky. Ačkoliv většina lidí „ví“, že nejvíce obtěžující zápach pochází z kafierie a čistírny odpadních vod, je nutné si uvědomit, že v úřední i soudní praxi platí pouze nezvratné důkazy a studie je jeden z prvních skutečných důkazů, o který je možné se opřít a krajský úřad jej v řízeních, která vede, použije. Také je však potřeba narovinu dodat, že na radikální řešení, které by umožnilo vystěhování jakéhokoli obtěžujícího provozu, by to nestačilo. Proto zatím stále platí, již mnohokrát opakované:

1.     Město ani městský úřad nemá k těmto zdrojům znečištění ovzduší naprosto žádné pravomoci. Jediné, co samospráva může a opakovaně to také dělá, je jednat s provozovateli, apelovat na jejich slušnost a pokoušet se je přesvědčit, aby jednali korektně.

2.     Nejdůležitějším kontrolním orgánem s největšími pravomocemi je ČIŽP (Česká inspekce životního prostředí). Na ČIŽP musí nejlépe směřovat všechny podněty a informace o tom kdy a v jakém místě se zápach vyskytoval a kdo je jeho pravděpodobným původcem. Podněty a stížnosti, je možné posílat na ČIŽP buď přímo (v tomto případě je dobré trvat na odpovědi na podnět v zákonné lhůtě), nebo je možné posílat informace o zápachu na městský úřad, který je hromadně na inspekci předává. 

„Problematiku zápachu na Bahňáku rozhodně nepodceňujeme. Přestože zákonné pravomoci nemáme téměř žádné, aktivně jednáme a apelujeme na dotčené společnosti, aby činily možná opatření, probíráme veškeré možnosti s Krajským úřadem Zlínského kraje, zapojili jsme i právníky, abychom zjistili, zda je možné nalézt soudní cestu. V následujících týdnech se sejdeme i se zástupci České inspekce životního prostředí,“ uvedla Hana Večerková, starostka města. Doplnila, že ačkoliv ve studii vyšla jako jedna ze znečišťovatelů ovzduší také městská kompostárna, Technické služby Otrokovice začaly činit okamžité kroky k nápravě.

Přestože se beseda konala v předvečer státního svátku, tedy volného dne, účast obyvatel znovu potvrdila, že téma obtěžování zápachem v některých lokalitách města je stále velmi vážné téma. Tomu občas odpovídala i výbušná atmosféra v sále. Přesto naprostá většina účastníků udržela věcnou a korektní úroveň debaty a dokázala vnímat podstatu prezentované studie i reálné možnosti řešení současného stavu. 

 

 

 

 

 

 

Další informace:

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 3.5.2019 / 3.5.2019 | Zveřejnit od-do: 3.5.2019-11.8.2019

Líbí se?

 60% |  40%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • TCHÝNĚ NA ZABITÍ
  21.5.2019 19:00
  Ani sama Smrt nezabrání tchyním prudit a montovat se do života jejich mladým! Po úžasném „Manželském čtyřúhelníku“ napsal Jakub Zindulka pro Fanny agenturu novou a opět skvělou hru TCHÝNĚ NA ZABITÍ. Hra je o vztazích mezi tchyní a zetěm, snachou a tchyní, mezi matkou a dcerou, synem a matkou, mezi mladými manžely a konečně (a to hlavně) mezi tchyněmi samotnými. Nenechte si ujít další "řachandu", navíc okořeněnou duchařinou. :-) Hrají: Dana Homolová, Lucie Zedníčková, Anna Kulovaná a Martin Kraus.
 • JARNÍ BAZÁREK
  25.5.2019 9:00 - 13:00
  Tradiční oblíbená prodejní a výměnná akce pro rodiče a jejich ratolesti. Rezervace stolů osobně v TIC, příp. na telefonním čísle 571 118 103, poplatek 50 Kč na místě v den konání akce. Vstup na akci je volný.
 • Azylový dům slaví dvacet let dětským dnem pro veřejnost
  30.5.2019 14:00 - 18:00
  Velký dětský den připravuje u příležitosti oslav 20. výročí svého založení služba Nový domov Otrokovice spadající pod Charitu Otrokovice. Zařízení, které slouží jako azylový dům pro ženy a rodiče s dětmi, připravilo nejen pro své uživatele, ale i pro širokou veřejnost zajímavý program. Nad celou akcí převzala záštitu starostka Otrokovic Hana Večerková.
  „Děti, které k nám zavítají, se mohou těšit na spoustu atrakcí jako je skákací hrad, malování na obličej, různá stanoviště s hrami či ukázku práce sboru dobrovolných hasičů z Kvítkovic,“ zve všechny zájemce vedoucí Nového domova Veronika Halasová.
  V rámci odpoledne vystoupí s připraveným programem také děti z DDM Sluníčko, bude vyhodnocena také výtvarná soutěž žáků základních škol. „A co by to bylo za oslavu, kdyby nekončila pořádnou dětskou diskotékou. I na tu se mohou příchozí těšit,“ slíbila Halasová.
  Dětský den se koná v areálu zařízení Nový domov v otrokovické části Trávníky ve čtvrtek 30. května od 14 do 18 hodin.
 • JOSEF MIKLAS - VÝSTAVA OBRAZŮ
  4.6.2019 18:00
  Především figurální malbu a portréty vystaví Josef Miklas v Otrokovické BESEDĚ. Na vernisáž, která se uskuteční v úterý 4. června v 18 hodin, srdečně zve veřejnost sám autor.
 • OTROKOVICKÝ IN-LINE POHÁR
  8.6.2019
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Květen 2019 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
17. týden293012345
18. týden6789101112
19. týden13141516171819
20. týden20212223242526
21. týden272829303112
22. týden3456789

Další akce


Anketa

Z kterého zdroje čerpáte informace o městě Otrokovice?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 636


Přehled získaných dotací městem Otrokovice v období 2015-2018Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém