Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Do Otrokovic se po desetiletích vrátil Masaryk

Před Základní školou T. G. Masaryka byla ve čtvrtek 24. října slavnostně odhalena busta tohoto významného státníka. Stalo se tak symbolicky při příležitosti oslav, kdy si připomínáme státním svátkem Den vzniku samostatného československého státu.
busta TGM + hosté
 

 
 

Foto: Šárka Šarmanová


Slavnostní akt byl zahájen oblíbenou Masarykovou písní Ach synku, synku. Interpretace se ujali žáci základní školy a následně přiblížili divákům historii sochy v Otrokovicích. Socha T. G. Masaryka byla v našem městě historicky umístěna před Základní školou Komenského. Kde se socha nachází, a zda vůbec existuje, ale není známo. S největší pravděpodobností byla zničena. Nyní se po desítkách let vrací Masarykova podobizna před základní školu, jež nese jeho jméno.

Ředitelka školy Marta Zakopalová před odhalením busty uvedla: „Je pro nás ctí, že můžeme pracovat a učit se ve škole, která nese jméno našeho prvního prezidenta. Jeho život a práce byly vždy spojeny s odpovědností, osobní statečností, vlastenectvím a důrazem na vzdělání.“

Zřizovatelem základní školy je město Otrokovice, které bustu financovalo. Otrokovickou radnici vyšla na bezmála 200 tisíc korun. Jedním z pozvaných hostů byl také zástupce místní radnice místostarosta Ondřej Wilczynski, který přiblížil Masarykovu osobnost a vyzval z obecenstva bývalého starostu Jaroslava Budka, který stál při zrodu myšlenky. Na nevyřčenou otázku „Proč se vrací Masarykova socha do Otrokovic?“ vysvětlil, že podnět přišel před lety ze strany občanů na pravidelném setkání zástupců města s veřejností. Této myšlenky se vedení města společně s ředitelkou ZŠ TGM ujalo a nyní se může naše město pochlubit bronzovou bustou, která bude důstojně připomínat osobnost prvního českého prezidenta.

Na slavnosti nechyběla ani autorka, výtvarnice Eva Vavrečková. Její tvorbu lze ocenit již z dřívější doby, kdy vytvořila bustu Věry Kramářové, která je umístěna před Gymnáziem Otrokovice. Eva Vavrečková poděkovala za příležitost vytvořit toto dílo a zároveň poděkovala všem lidem, kteří ji při tvorbě podporovali.

Po slavnostním odhalení busty žáci základní školy citovali úryvky z knihy TGM v Lánech. Pro důstojné ukončení události zazněla hymna České republiky.

V závěru odpoledne se část hostů a vedení otrokovické radnice přesunulo na nám. 3. května k pomníku, kde položili věnce a kytice a minutou ticha uctili památku obětí 1. světové války.

 

 

 

 

Další informace:

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 

 

 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 25.10.2019 / 25.10.2019 | Zveřejnit od-do: 25.10.2019-8.12.2019

Líbí se?

 57% |  43%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • FORTE FOTÓKLUB VÁC
  18.11.2019 18:00
  Autorská výstava členů fotoklubu z partnerského maďarského města Vác. Vernisáž v pondělí 18. 11. v 18:00 hodin. Výstava potrvá do 15. 12. 2019.
 • AUDIENCE
  18.11.2019 19:00
  Divadelní studio Viktorka Holešov nastudovalo tragikomickou absurdní jednoaktovku Václava Havla z roku 1975 AUDIENCE v režii Konráda Popela. Na divadelní přehlídce v Kojetíně hra bodovala ve všech kategoriích a divadelníci z Holešova odsud postoupili do celorepublikové přehlídky ve Volyni. Získaná ocenění: Divadelní Kojetín - cena za inscenaci, cena za režii, cena za roli Sládka, čestné uznání za roli Vaňka, postup do Volyně. Dále účast na prestižní divadelní přehlídce, 89. ročníku Jiráskova Hronova, představení Audience v televizi, několik odehraných představení v Knihovně Václava Havla v Praze, atd.… Představení uvádíme v rámci týdne oslav 30. výročí Sametové revoluce.
 • RUB A LÍC BHÚTÁNSKÉHO ŠTĚSTÍ
  27.11.2019 18:00
  Cestovatelská přednáška Kristýny Tomečkové a Matouše Hurtíka. Oba strávili v Bhútánu devět měsíců, procestovali zemi od východu na západ a od jihu na sever, prováděli výzkum štěstí a spirituality a vedli workshopy pro mladé podnikatele. Jaké to je spát v chrámech, přátelit se s mnichy a pít žabí pálenku? Proč je v zemi tolik sebevražd a psů? Je bhútánské hrubé národní štěstí pouhou marketingovou iluzí nebo jsou za tím hluboké kořeny spokojenosti místních lidí? Jak může toto rapidně měnící se království vypadat za pár let…?
 • ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU A VÁNOČNÍHO OSVĚTLENÍ MĚSTA
  29.11.2019 16:30
  Tradiční akce na náměstí 3. května. V první části vystoupí žesťový kvintet Ivana Dřínovského a žáci otrokovických škol. Ve druhé části bude hrát a bavit kapela FOXY HUNTERS. Neodmyslitelnou součástí programu je i letos charitativní akce „Otrokovice pomáhají potřebným“. A po celé odpoledne, od 15 do 19 hodin, proběhnou v prostorách Otrokovické BESEDY vánoční dílny, které organizuje a zajišťuje DDM Sluníčko.
 • Na radnici budou prodávat své výrobky uživatelé azylového domu
  4.12.2019 9:00 - 17:00
  Bylinková mýdla, plátěné tašky, dekorace z papíru a další výrobky si bude moci veřejnost nakoupit ve středu 4. prosince 2019 na Městském úřadě Otrokovice. Prodej bude zahájen v 9 hodin v budově radnice č. 1 v přízemí. Zakončení prodeje je plánováno na 17. hodinu.
  Výrobky tvoří uživatelé azylového domu Samaritán v rámci pracovní aktivizace. Do dílny dochází uživatelé, kteří tímto způsobem aktivně tráví svůj volný čas, neboť jejich uplatnění na trhu práce je již velmi obtížné. „Díky tomu, že zakoupíte naše výrobky, podpoříte pracovní aktivity lidí bez domova. Naším heslem je 100% mužská práce. Chceme tím široké veřejnosti ukázat, že i lidé bez domova umí tvořit krásno a uživatelům tak dát možnost mít radost z tvorby a pocit, že jejich výrobky se lidem líbí,“ uvedla Veronika Netušilová, pracovnice Azylového domu Samaritán.
  Přijďte podpořit svým nákupem uživatele Azylového domu Samaritán. Můžete tak drobností nebo praktickým dárkem udělat radost sobě nebo svým blízkým.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Listopad 2019 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
43. týden28293031123
44. týden45678910
45. týden11121314151617
46. týden18192021222324
47. týden2526272829301
48. týden2345678

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 2791


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém