Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Město vydalo knihu o historii Paměti obce Otrokovic

Po téměř čtyřiceti letech se Otrokovice dočkaly nové knihy, která mapuje historii města. Publikace s názvem Paměti obce Otrokovic je zcela ojedinělá v tom, že zahrnuje události ještě před bouřlivým rozvojem města, které přišly po roce 1930 s podnikatelem Tomášem Baťou. Kniha bude dostupná i pro veřejnost.
Kniha Paměti obce Otrokovic
 

 
 

Věděli jste, že Otrokovice patří k jedněm z nejstarších obcí na Moravě? První písemná zmínka o obci se totiž objevuje již v první polovině 12. století. Otrokovice se od té doby postupně vyvíjely a například v roce 1714 čítaly celkem 305 obyvatel a o padesát let později již jednou tolik.  To vše a mnohem více se mohou lidé dočíst v nově vydané publikaci, jejímž autorem je otrokovický rodák a kronikář Theodor Láník.

S myšlenkou vydat novou historickou knihu si město pohrávalo již několik let.  Nakonec byla vybrána práce Theodora Láníka Paměti obce Otrokovic. „Doposud existovalo určité povědomí o existenci Láníkových Pamětí, v praxi se však dochovalo pouze několik exemplárních strojopisů, příp. jejich xerokopie, a tak se s nimi mohl seznámit jen málokdo. To samo o sobě se nám jevilo být dobrým důvodem k jejich vydání,“ vysvětlila vedoucí odboru školství a kultury Barbora Šopíková.

Otrokovicím totiž doposud podobná kniha chyběla. Přestože od devadesátých let minulého století téměř každé město či obec vydaly obdobnou publikaci, v Otrokovicích nic takového vydáno nebylo. Jedinou soubornou prací o historii města tak až dosud byla kniha „Otrokovice“ vydaná v roce 1981.  Na nové publikaci více než rok pracovala celá řada odborníků, včetně kronikáře města Petra Klokočky a vedoucí odboru. „Myslím, že díky této knize se nám podařilo vrátit Otrokovjanům něco málo z dnes již ztracené minulosti jejich obce, místa, které je jejich domovem,“ zhodnotil Petr Klokočka.

Paměti obce Otrokovice nechalo město prozatím vytisknout v počtu 500 kusů. Kniha má 583 stran, včetně dobových fotografií. Nejstarší z nich je z roku 1900. Kniha bude od 22. června k prodeji pro veřejnost. „Jde o výjimečné dílo, které nás zavede do života historických Otrokovic. Myslím, že se bude líbit všem, kteří mají naše město v srdci, ať již z Otrokovic pocházejí, nebo zde žijí,“ míní starostka města Hana Večerková.

Publikaci si mohou lidé zakoupit v Turistickém informačním centru Otrokovické BESEDY za cenu 590 korun. K nahlédnutí je také v domečku v přístavišti.

 

 

Autorka textu: Šárka Šarmanová, redaktorka ON

 

Další informace:

Romana Pastuszková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

pastuszkova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz   

 

 
Zveřejnil: Bc. Romana Pastuszková
Vytvořeno / změněno: 15.6.2020 / 15.6.2020 | Zveřejnit od-do: 15.6.2020-9.8.2020

Líbí se?

 67% |  33%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • TERARISTICKÝ VÝMĚNNÝ DEN A VÝSTAVA
  11.7.2020 9:00 - 13:00
  Na programu: výstava a prodej bezobratlých živých i preparovaných živočichů (pavouci, štíři, brouci, motýli, strašilky), obojživelníků (mloci, žáby), plazů (hadi, želvy, ještěři), rybiček, drobných savců, rostlin, krmení pro terarijní zvířata, chovatelských potřeb, odborné literatury, atd.
 • HOBBY BURZA
  12.7.2020 8:00 - 13:00
  Setkání sběratelů všech oborů. Nebudou chybět mince, papírová platidla, pohlednice, poštovní známky, starožitnosti, hračky, minerály, odznaky, zápalkové etikety, fotografie, LP desky, pivní tácky, kuriozity a mnoho dalšího. Abecedně shrnuto – na své si přijdou milovníci aforismů i žvýkačkových obalů.
 • MALOVÁNÍ
  13.7.2020
  Společná výstava členek Akademie 3. věku při Domu kultury v Uherském Hradišti. Výtvarný kroužek, vedený akademickým malířem Miroslavem Malinou, je zaměřený na využití volného času seniorů - členů Akademie 3. věku. Kroužek se dá přirovnat k aktivnímu vzdělávání třetí generace v oblasti výtvarného umění, kdy jednotliví členové, jakožto vyzrálé osobnosti s určitým názorem na svět a umění, toto poznání přenášejí do své tvorby. Ta zahrnuje výtvarné techniky od akvarelu přes enkaustiku, kvaš a olej a nezanedbává přitom ani práce s hlínou. Členky Akademie prezentovaly své práce v minulosti v Galerii Vladimíra Hrocha v Domě kultury v Uherském Hradišti, v Knihovně Kroměřížska, Event centru ve Starém Městě a v Poutní knihovně na Velehradě. Výstava potrvá do 16. 8. 2020.
 • SVĚT BAREV - obrazy Zdeňka Maráška
  15.6.2020 18:00 - 12.7.2020
  V Městské galerii Otrokovice se představí výtvarník Zdeněk Marášek. Výstava s názvem Svět barev bude zahájena v pondělí 15. června v 18 hodin za účasti autora. Výstavu pořádá výtvarný spolek Rozumění. Veřejnost je srdečně zvána.
  Zdeněk Marášek je uherskohradišťský rodák. Od roku žije 1964 v Otrokovicích. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se vyučil truhlářem. V té době začal vyřezávat intarzie z dýh a malovat temperou. Následně navštěvoval výtvarné hodiny u malíře Drahoslava Janíka, kde získal základy malířských technik. V současné době pracuje s akrylem na sololitu ve větších rozměrech na hrubším strukturálním podkladu a vytváří menší obrazy v oleji. Nemá svůj vyhraněný malířský styl. Jeho obrazy vyjadřují spíše výtvarný temperament, momentální nápady a nálady. Upozorňují na sebe především svým plným barevně zvučným rytmem tvarů.
 • ŽENSKÁ KRÁSA
  1.7.2020 - 31.7.2020
  Výstava obrazů amatérské otrokovické malířky Miluše Slezákové. K malování se vrátila až v důchodovém věku, přesto má za sebou již několik výstav v blízkém okolí. Svými obrazy zachycuje nejčastěji romantické a poetické portréty žen a dívek, vyjadřujících i symboliku ročních období. Jejím oblíbeným motivem jsou také zahradní zátiší. Miluše Slezáková maluje olejem na plátně a sololitu.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Červenec 2020 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
26. týden293012345
27. týden6789101112
28. týden13141516171819
29. týden20212223242526
30. týden272829303112
31. týden3456789

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 6435


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém