Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Buďte ohleduplní k sobě i přírodě. Nutrie u břehů řeky nekrmte

Jako každý rok, i letos, po podzimu přišla zima a s ní čas vánočního shonu, ale také (obzvláště v dnešní koronavirové době) čas, kdy se můžeme zklidnit a více se věnujeme rodině a blízkým. Pro mnohé je to doba, kdy mohou vyrazit s dětmi do přírody nebo alespoň do města na místa, která přírodu připomínají, nahrazují, záleží na každém, jak to nazve. Jedním z mnoha takových míst je i řeka Dřevnice v Otrokovicích.
nutrie
 

 
 

Ilustrační foto


Dnes je to již dobře dostupné vycházkové území, kde můžeme narazit například na divoké kačeny, které v této lokalitě dnes již nejsou zase až tak moc divoké a rády přijmou nějaký ten rohlík nebo chleba, který by ale v žádném případě neměl být čerstvý, aby zvířatům nezpůsobil střevní problémy, případně až smrt. Děti toto krmení vítají a je pro ně zpestřením a snad i něčím novým, co se o zvířatech mohou dovědět, obzvláště pokud jim rodiče o dění v přírodě podají pravdivé a nezkreslené informace. Není snad nic krásnějšího než spokojené a usměvavé dítě.

 

Jak se ale říká, a je to zcela jistě pravda, mnoho věcí není pouze černých nebo bílých. To co se může zdát krásné a prospěšné pro nějakou skupinu lidí nebo zvířat, nemusí být již zcela v pořádku pro někoho jiného. Řeč je o výskytu nutrie říční na řece Dřevnici v Otrokovicích. Pro spoustu občanů, zvláště pak pro děti, to může vypadat krásně a zajímavě, skutečnost je ale trošku jiná. Zatímco přikrmování kachen (pokud nebudeme krmit čerstvým pečivem) nepřinese žádné škody a je pro děti zábavou, přikrmování nutrií může být nebezpečné. A teď se vrátím k nadpisu tohoto článku, může být nebezpečné nám i přírodě. Nutrie je původně druh pocházející z Ameriky, kde má svoje přirozené nepřátele. U nás se nutrie chovaly pro produkci masa a kožešiny. Problém nastal v době, kdy unikly do volné přírody, kde přirozené nepřátele nemají. Jejich jediným nepřítelem je zima, která alespoň z části zredukovala populaci nutrií minimálně o mláďata, která zimu obvykle nepřežijí. Pokud nejsou intenzivně přikrmována! V takových případech potom dochází k nekontrolovatelnému množení nutrií, které budují nory v březích řeky, sešlapávají a devastují samotné břehy, které jsou následně odplavovány vodou, znečisťují břehy svými výkaly a mohou tak přenášet různá onemocnění. V neposlední řadě mohou při pocitu ohrožení způsobit poranění. Našlo by se zcela jistě daleko více negativních věcí při přemnožení tohoto živočicha, ale to není smyslem tohoto článku. Smyslem je, zapůsobit na zdravý selský rozum a chovat se tak, aby nedošlo k přemnožení nutrií ve městě, tedy zvláště nekrmit nutrie, neházet jim ovoce ani zeleninu na břehy. Bohatě jim stačí to, co nestačí spořádat kachny. Dále apelujeme na vlastní bezpečnost, nepřibližujte se k nutriím, v případě ohrožení může dojít k poranění. V takovém případě vyhledejte lékaře. Je to sice vzácné, ale stát se to může. Dodržujme odstup a nechejme působit i přírodu. Byť se to v dnešní době může zdát kruté, i smrt slabých jedinců patří do koloběhu života. Při dodržování těchto pravidel se tak předejde zranění a možná i nechtěnému přemnožení nutrií ve městě a následným opatřením, které by musely přijít.

 

Městský úřad Otrokovice, odbor životního prostředí spolu se správcem toku situaci budou i nadále monitorovat. Děkujeme za to, že jste ohleduplní k sobě i přírodě.

 

 

 

Autor: Martin Batůšek, odbor životního prostředí

 

Romana Pastuszková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

pastuszkova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz   

 
Zveřejnil: Bc. Romana Pastuszková
Vytvořeno / změněno: 7.12.2020 / 7.12.2020 | Zveřejnit od-do: 7.12.2020-11.4.2021

Líbí se?

 58% |  42%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

  • DEŠTIVÉ DNY- nový termín 24.2.2021
    24.2.2021 19:00
    Více informací na www.otrokovickabeseda.cz.
    Americké drama je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem. Drsní chlapíci Denny a Joey jsou přáteli od dětství, které oba strávili na chicagském předměstí. Dnes jsou parťáky u chicagské policie. Na scéně o dvou židlích se odehrává herecký dvojkoncert, na nějž budete po zhlédnutí vzpomínat ještě hodně dlouho. Richard Krajčo získal Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon, David Švehlík se umístil v širší nominaci. Drsnou a emotivní inscenaci o přátelství, vině a odpuštění napsal Keith Huff, režie v divadle Ungelt se ujal Janusz Klimsza.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Leden 2021 >>

Aktuální měsíc neobsahuje žádné akce.

týdenPoÚtStČtSoNe
52. týden28293031123
1. týden45678910
2. týden11121314151617
3. týden18192021222324
4. týden25262728293031
5. týden1234567

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 7832


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém