Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Dluhové poradenství Samaritán slaví 10 let, pomohlo stovkám lidí

Významné výročí svého vzniku si v letošním roce připomíná služba Dluhové poradenství Samaritán působící v rámci Charity Otrokovice. Lidem v tíživé životní situaci pomáhá už více jak deset let. Za tu dobu využily poradenství tisíce lidí v existenčních problémech, kteří tímto způsobem dostali šanci na nový začátek. Proběhlo více jak jedenáct tisíc konzultací.
Jitka Švajdová
 

 
 

Na fotografii: Jitka Švajdová


„Už od počátku fungování služby jsme řešili ve své podstatě složité případy. Hned můj první případ byli manželé s velkými dluhy a 4 dětmi. Hrozilo jim zabavení nemovitosti. Nakonec se vše podařilo zachránit, vstoupili do oddlužení a o dům nepřišli,“ vzpomíná na počátky fungování poradny sociální pracovnice Jitka Švajdová, která stála u jejího vzniku a lidem pomáhá dodnes.

Jak sama říká, později se ke klasickému dluhovému poradenství, které lidé začali vyhledávat nejčastěji  z důvodu pomoci při řešení exekucí a  sepsání a následnému podání insolvenčního návrhu, přidalo řešení dalších problémů klientů. Nejčastěji pomoc při řešení výživného, závazky  jiných subjektů vůči samotným dlužníkům, a také rozsáhlá poradenská pomoc lidem, jak se vyznat v rozsáhlé legislativě úvěrů, dluhů a exekucí. V neposlední řadě pomoci lidem orientovat se ve svých právech a povinnostech této problematiky.

„Často řešíme složité případy, v nichž se jedná o nemovitosti. K tomu, aby bylo možné správně poradit a pomoci našim klientům, je nutné nastudovat rozsáhlé množství dokumentace, nejen těch, kterou nám klienti přinesou, ale i dalších listin s řešenými případy souvisejících. Tyto  kauzy, se bohužel řeší i řadu let, než dojdou k nějakému výsledku. Není to naší liknavostí, ale složitým procesem soudních řízení. Největší dluh, který jsem osobně řešila, byl ve výši 12 milionů korun. Co se týká množství exekucí, setkala jsem se se 70, 60 exekucemi na klienta. I tyto situace se nám podařilo přes oddlužení vyřešit,“ podotkla Švajdová, která je v rámci dluhového poradenství považována díky svým výsledkům za odborníka v rámci celé republiky.

„Také se setkáváme s tím, že jednání  některých institucí či orgánů nejsou vždy v souladu s příslušnými předpisy a postupy, příslušnou legislativou. Pak pomáháme takto poškozeným klientům sepsat a podat stížnost například na Ministerstvo spravedlnosti, Exekutorskou komoru či Okresní soud. A často jsou stížnosti vyhodnoceny jako oprávněné,“ uvedla Švajdová.

Velké změny doznalo za uplynulých deset let nejen samotné poradenství, ale také klienti, kteří jej vyhledávají. „Velmi výrazně se změnila informovanost klientů. Před 10 lety k nám chodili klienti se strachem, co se bude dít, báli se, že je bude někdo soudit. Bohužel v této oblasti má společnost stále velké rezervy, jelikož nikdo nemůže tušit, proč se dotyčný do dluhové pasti dostal. Určitě není na místě, aby se na naše klienty nahlíželo s despektem. Není výjimkou, že se na nás obrací lidé, kteří v minulosti disponovali nemalým majetkem a životní okolnosti, které někdy sami nemohli ovlivnit, život jich samých, ale i celých rodin, obrátily zcela naruby. Proto nikdo z nás nemůže říci, že se jim toto nemůže nikdy stát“, poznamenala Švajdová, která má do budoucna jediné přání. „Aby se věci řešily spravedlivě, aby každý dodržoval zákony, tak jak má, a řídil se jimi. Jak klienti, tak i tzv. druhá strana a aby ti, kteří o těchto stranách rozhodují, rozhodovali vždy spravedlivě. Aby všichni k této problematice přistupovali poctivě,“ uzavřela Švajdová.

 

 

 

 

 

 

Další informace:                                                        Kontakt na službu:

Mgr. Tomáš Bernatík                                                 Mgr. Jitka Švajdová

zástupce ředitele                                                       sociální pracovník

e-mail: tomas.bernatík@otrokovice.charita.cz          e-mail: jitka.svajdova@otrokovice.charita.cz

tel: +420 605 564 936                                               tel: +420 734 435 003

 

 

Romana Pastuszková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

pastuszkova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Pastuszková
Vytvořeno / změněno: 9.12.2020 / 9.12.2020 | Zveřejnit od-do: 9.12.2020-7.2.2021

Líbí se?

 50% |  50%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

  • DEŠTIVÉ DNY- nový termín 24.2.2021
    24.2.2021 19:00
    Více informací na www.otrokovickabeseda.cz.
    Americké drama je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem. Drsní chlapíci Denny a Joey jsou přáteli od dětství, které oba strávili na chicagském předměstí. Dnes jsou parťáky u chicagské policie. Na scéně o dvou židlích se odehrává herecký dvojkoncert, na nějž budete po zhlédnutí vzpomínat ještě hodně dlouho. Richard Krajčo získal Cenu Thálie 2012 za mimořádný jevištní výkon, David Švehlík se umístil v širší nominaci. Drsnou a emotivní inscenaci o přátelství, vině a odpuštění napsal Keith Huff, režie v divadle Ungelt se ujal Janusz Klimsza.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Leden 2021 >>

Aktuální měsíc neobsahuje žádné akce.

týdenPoÚtStČtSoNe
52. týden28293031123
1. týden45678910
2. týden11121314151617
3. týden18192021222324
4. týden25262728293031
5. týden1234567

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 7832


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém