Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Proč nemůže město informovat o mimořádných událostech okamžitě? Protože…

město Otrokovice
…při odpovědi na tuto otázku je potřeba nejprve zdůraznit, že existuje integrovaný záchranný systém (IZS). Prvotní úlohu při mimořádných událostech na území České republiky vždy plní složky IZS, tedy Hasičský záchranný sbor, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba. Součinnost obce nastupuje na základě požadavku ze strany velitele zásahu složky IZS, nečastěji pak HZS. Není úkolem obce, a při nejlepší vůli není ani v jejich silách, suplovat činnost profesionálních složek IZS.
 

 
 

Ve středu 17. května po 22. hodině došlo v Otrokovicích v průmyslovém areálu Toma k rozsáhlému požáru. Na místě zasahovala stovka hasičů, byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. Po dobu trvání požáru nenastal stav, kdyby bylo ohroženo zdraví a život obyvatel města.

 

Ke zmíněnému požáru došlo v nočních hodinách, tedy v mimopracovní době. Město má pro případy mimořádných událostí na svém území zřízenu tzv. Pohotovostní službu města (PSM). Jedná se o pracovní pohotovost jednoho zaměstnance, který je na telefonu a v případě potřeby vyjíždí z domova na místo události. Informaci, že došlo k mimořádné události, obdrží většinou prostřednictvím městské policie, případně od vedoucího krizového oddělení. PSM je nadstandardní záležitostí a není povinností města takovouto službu zřizovat. Město Otrokovice přesto tuto pohotovost dlouhodobě zajišťuje. Rozhodnutí udržovat PSM vychází z dlouholetých zkušeností ať už s živelními událostmi nebo s haváriemi, kdy operativní a včasná komunikace se zasahujícími složkami IZS pomáhá nejen při zajištění nezbytných informací, ale zejména při zajištění součinnosti v případech, kdy o ni požádá velitel zásahu nebo k ní vyzve. Úkolem člena PSM je také bezprostředně informovat starostu města. Není však úkolem IZS ani města zajišťovat „informační službu“. Povinnost varovat obyvatelstvo na teritoriu vzniku mimořádné události vzniká operačnímu středisku IZS v případě nebezpečí z prodlení. V takovýchto případech jde především o to zajistit účinná opatření k ochraně zdraví a případně i majetku obyvatel a tomu by měla být podřízena veškerá komunikace. Jestliže dojde k požáru, je úkolem velitele zásahu vyhodnotit rizika a v případě, že by došlo např. k nebezpečnému zasažení části města zplodinami z hoření a situace si to vyžádá, rozhodne velitel zásahu o součinnosti obce spočívající v realizaci opatření k přípravě evakuace. Obec v rámci dostupných možností informuje obyvatele o způsobu evakuace, zajistí zřízení evakuačních míst resp. středisek, zajistí evidenci evakuovaných apod.

 

Platí tedy, že i když má starosta města, ať už na vyžádání velitele zásahu nebo po vyhodnocení situace, v rámci součinnosti povinnost varovat obyvatele v případě přímého ohrožení, neexistuje povinnost varovat v případě, že jim nebezpeční nehrozí. Přesto, co bylo uvedeno výše, město Otrokovice zcela nadstandardně poskytuje svým obyvatelům při mimořádných událostech informační služby, kdy občany informuje několika dalšími kanály i o tom, že bezprostřední nebezpečí nehrozí.

 

„Jelikož žijeme v průmyslovém městě, a uvědomujeme si zvýšené riziko mimořádných událostí, přijalo město Otrokovice celou řadu opatření, která slouží k informování obyvatel při vzniku takových situací: krizové SMS zprávy, kterými informuje zaregistrované uživatele o (případném) nebezpečí, informace je vkládána na webové stránky města www.otrokovice.cz, informace je zveřejňována také na Facebooku města Otrokovice, informace je zveřejňována v liště v Městské televizi Otrokovice, využíváme IVVS (informační, vyrozumívací a varovný systém) – místní rozhlas,“ vyjmenoval starosta města Jaroslav Budek.

 

Jakákoli diskuze o tom, zda v případě posledního požáru, byly informace obyvatelům dostatečně rychlé nebo dostatečně obsáhlé, je tedy zcela zbytečná. Jako mnohem důležitější se naopak jeví stále připomínat, že vznik mimořádné události nelze nikdy zcela vyloučit a jestliže už dojde např. k požáru, tak není nejdůležitější informací „co, komu, kde hoří“, ale naopak je potřeba zjistit „kam vítr vane“. Zachování rozvahy a selský rozum, je totiž v takovýchto případech mnohem cennější než prostoduchý hlad po informacích. A po tolika letech budování a zdokonalování systému krizového řízení, pořizování nejrůznějších technických prostředků a zejména získaných zkušeností pracovníků působících v této oblasti  je zárukou, že v případě skutečného ohrožení, se  obyvatelé Otrokovic o tom včas dozví.

V závěru je nutno zdůraznit, že informace se nepředávají občanům proto, aby se shromažďovali v místě nebo v blízkosti vzniku mimořádné události a tím komplikovali práci zasahujících složek IZS.

 

 

 

Zpracoval: Ing. Jan Kováč, vedoucí oddělení krizového řízení

 

Další informace:

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 31.5.2017 / 31.5.2017 | Zveřejnit od-do: 31.5.2017-6.8.2017

Líbí se?

 59% |  41%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • NÁMĚSTÍ 2017 – ELISABETH a.k.a. Alžběta Kolečkářová
  6.8.2017 16:00, Náměstí 3. května
  One Woman Show v rytmu soulu a reggae. Hudební pohodové odpoledne s výbornou zpěvačkou, finalistkou druhé řady Česko Slovenské SuperStar, která v poslední době spolupracuje i s kapelou Reflexy. Součástí programu bude vystoupení Martina Lapčíka, vítěze pěvecké soutěže Hledá se otrokovický Goťák 2015 a finalistky této soutěže 2016 – 2017, Martiny Ondruškové. Pokračování letního cyklu koncertů na náměstí 3. května před Besedou. Vstup volný.
  Typ akce: Kulturní akce
 • LETNÍ BAZÁREK
  19.8.2017 9:00 - 13:00, velký sál Otrokovické BESEDY
  Bazárek je určen pro všechny, kdo chtějí výhodně nakoupit či prodat dětské oblečení. Možnost rezervace stolů (á 50 Kč) u paní Kozlové v Turistickém informačním centru Otrokovice, tel.: 571 118 103. Vstup na akci je zdarma.
  Typ akce: Ostatní
 • NÁMĚSTÍ 2017 - ORANGE
  20.8.2017 16:00, Náměstí 3. května
  Další z letních koncertů na náměstí 3. května před Besedou, tentokrát s legendární zlínskou kapelou ORANGE. V současnosti dvanáctičlenný band, jehož historie sahá až do roku 1971, přichází omlazen s energickou směsí rocku, blues a soulu. Těšit se můžete na skladby Davida Bowieho, Macy Gray, Johna Mayalla, Joe Cockera, Lennyho Kravitze, Arethy Franklin, Stevieho Wondera, kapely Freak Power a dalších. Vstup volný.
  Typ akce: Kulturní akce
 • ŽLUTOMODRÁ RALLY - křest knihy o Barum Rally
  22.8.2017 18:00, velký sál Otrokovické BESEDY
  Fotoklub Beseda Otrokovice zve širokou veřejnost na slavnostní křest knihy o Barum Rally za přítomnosti autora Dana Porazila a soutěžních jezdců, spojený s autogramiádou, výstavou fotografií Fotoklubu a s prohlídkou soutěžních vozů. Žlutomodrá rally (Yellow Blue Rally) - to je 600 stran fotografií, komentářů, vyprávění a kompletních výsledků z této nejpopulárnější české soutěže. Knihu je možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.
  Vstup volný.
  Typ akce: Kulturní akce
 • IN-LINE ZÁVODY
  26.8.2017 9:00, Městský in-line ovál Otrokovice-Trávníky
  Přijďte fandit bruslařům na 3. kolo Otrokovického in-line poháru!
  Typ akce: Sportovní akce
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Červenec 2017 >>

PoÚtStČtSoNe
26. týden262728293012
27. týden3456789
28. týden10111213141516
29. týden17181920212223
30. týden24252627282930
31. týden31123456

Další akce


Anketa

Kterou část Otrokovických letních slavností si nejvíce užijete?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 120


Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém