Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Jak pomáhá služba Terénní program Samaritán

Tisková zpráva Charity Otrokovice:
Stalo se vám někdy, že jste viděli ve skupince lidí bez domova někoho z baťůžkem, bločkem a tužkou? Tak to se nejspíš jednalo o terénního pracovníka naší sociální služby Terénní program Samaritán.
logo Charita
 

 
 

Sociální služba Terénní program Samaritán začala pracovat pro potřebné na jaře roku 2006. Vznikla jako navazující projekt Azylového domu Samaritán v Otrokovicích, jehož provozovatelem je Charita Otrokovice.

Působíme na území Otrokovic a Zlína. Našimi klienty jsou lidé, kteří se ocitnou v krizové situaci spojené se ztrátou bydlení nebo jim toto bezprostředně hrozí. Mezi takové lidi bez domova se počítají ti, kdo přespávají venku, ve squatech, zahradních chatkách, ale také ti, kteří nouzově bydlí u známých a na ubytovnách. „Tady musíme konstatovat, že veřejnost často nesprávně spojuje bezdomovectví jen s tím zjevným, kdy vidí popíjející jednotlivce nebo skupiny posedávat v parcích a u obchodních center. Nutno říci, že ti, kteří jsou vidět, tvoří jen malou část těch, kteří jsou ztrátou domova zasaženi. Je někdy smutné, že právě ti, kteří jsou vidět, dělají špatné jméno i těm ostatním, kteří si zaslouží podporu a někdy i obdiv“, uvedl Vlastimil Paciorek, terénní pracovník služby.

Příčin, proč lidé končí na ulici je celá řada. Velmi často jsou to dluhy, rozvod, úmrtí partnera, kdy už člověk není schopen sám platit veškeré závazky. Dále je to samozřejmě špatný zdravotní stav a ztráta zaměstnání. Většinou je to ale mix několika příčin. Tyto okolnosti krize našich klientů jsou velice závažné a je obtížné se z nich probojovat zpět do normálního života. U mnohých se to nikdy nepodaří. Co se ale podařit může, je jejich zlou situaci zmírnit a zabránit jejímu zhoršování.

Proč těmto lidem na okraji společnosti vlastně pomáháme? „Na prvním místě jsme přesvědčeni, že pomoc si zaslouží každý člověk. Žijeme v době, kdy si společnost uvědomuje, že je potřeba chránit přírodu, pomáhat rostlinám, živočichům, dokonce chráníme i skály – neživé kamení, a lidem, kteří se octnou na dně bychom pomáhat neměli? Je smutné, že mnoho lidí si přesně toto myslí,“ doplnil Vlastimil Paciorek.

Pro představu o naší práci uvádíme jeden z mnoha příběhů.

Pana Josefa jsme poprvé kontaktovali v polorozbořené budově bývalého výrobního provozu. Jak nám řekl, už několik let byl na ulici bez prostředků. Přivydělával si sběrem druhotných surovin a živil se tím, co lidé vyhodí. Nikdy nebyl na podpoře, vždycky byl zvyklý se o sebe nějak postarat.

Původně pracoval u nějaké firmy, která mu poskytovala i ubytování. Ta nakonec zkrachovala, a pan Josef tak přišel o práci i ubytování.

Akutně jsme mu poskytli potravinovou pomoc a dále jsme hledali řešení jeho situace.  Vzhledem k jeho věku jsme předpokládali možnost vyřízení důchodu, byť i předčasného. Protože vyřízení důchodu trvá obvykle několik měsíců, nejdříve jsme se dohodli na registraci pana Josefa na Úřadu Práce, aby tak co nejdříve dosáhl na prostředky, které by mu zajistili živobytí, a nemusel se živit odpadky.

Pomohli jsme mu s registrací na Úřadu práce a s vyřízením důchodu. V současné době bydlí na ubytovně a čeká, až mu začne chodit důchod. Pokud bychom mu nepomohli, zůstal by na ulici do konce života. Důchod by si sám nevyřídil, prostě nevěděl jak, a styděl se požádat o pomoc.

 

Věřím, že práce naší služby má ve vyspělé společnosti své oprávněné místo, a že se nám bude dařit i do budoucna dělat život druhých lepším.

 

 

 

Zpracoval: Vlastimil Paciorek, Terénní program Samaritán

 

 

 

 

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Pastuszková
Vytvořeno / změněno: 19.5.2020 / 19.5.2020 | Zveřejnit od-do: 19.5.2020-12.7.2020

Líbí se?

 47% |  53%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • TERARISTICKÝ VÝMĚNNÝ DEN A VÝSTAVA
  11.7.2020 9:00 - 13:00
  Na programu: výstava a prodej bezobratlých živých i preparovaných živočichů (pavouci, štíři, brouci, motýli, strašilky), obojživelníků (mloci, žáby), plazů (hadi, želvy, ještěři), rybiček, drobných savců, rostlin, krmení pro terarijní zvířata, chovatelských potřeb, odborné literatury, atd.
 • HOBBY BURZA
  12.7.2020 8:00 - 13:00
  Setkání sběratelů všech oborů. Nebudou chybět mince, papírová platidla, pohlednice, poštovní známky, starožitnosti, hračky, minerály, odznaky, zápalkové etikety, fotografie, LP desky, pivní tácky, kuriozity a mnoho dalšího. Abecedně shrnuto – na své si přijdou milovníci aforismů i žvýkačkových obalů.
 • MALOVÁNÍ
  13.7.2020
  Společná výstava členek Akademie 3. věku při Domu kultury v Uherském Hradišti. Výtvarný kroužek, vedený akademickým malířem Miroslavem Malinou, je zaměřený na využití volného času seniorů - členů Akademie 3. věku. Kroužek se dá přirovnat k aktivnímu vzdělávání třetí generace v oblasti výtvarného umění, kdy jednotliví členové, jakožto vyzrálé osobnosti s určitým názorem na svět a umění, toto poznání přenášejí do své tvorby. Ta zahrnuje výtvarné techniky od akvarelu přes enkaustiku, kvaš a olej a nezanedbává přitom ani práce s hlínou. Členky Akademie prezentovaly své práce v minulosti v Galerii Vladimíra Hrocha v Domě kultury v Uherském Hradišti, v Knihovně Kroměřížska, Event centru ve Starém Městě a v Poutní knihovně na Velehradě. Výstava potrvá do 16. 8. 2020.
 • SVĚT BAREV - obrazy Zdeňka Maráška
  15.6.2020 18:00 - 12.7.2020
  V Městské galerii Otrokovice se představí výtvarník Zdeněk Marášek. Výstava s názvem Svět barev bude zahájena v pondělí 15. června v 18 hodin za účasti autora. Výstavu pořádá výtvarný spolek Rozumění. Veřejnost je srdečně zvána.
  Zdeněk Marášek je uherskohradišťský rodák. Od roku žije 1964 v Otrokovicích. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se vyučil truhlářem. V té době začal vyřezávat intarzie z dýh a malovat temperou. Následně navštěvoval výtvarné hodiny u malíře Drahoslava Janíka, kde získal základy malířských technik. V současné době pracuje s akrylem na sololitu ve větších rozměrech na hrubším strukturálním podkladu a vytváří menší obrazy v oleji. Nemá svůj vyhraněný malířský styl. Jeho obrazy vyjadřují spíše výtvarný temperament, momentální nápady a nálady. Upozorňují na sebe především svým plným barevně zvučným rytmem tvarů.
 • ŽENSKÁ KRÁSA
  1.7.2020 - 31.7.2020
  Výstava obrazů amatérské otrokovické malířky Miluše Slezákové. K malování se vrátila až v důchodovém věku, přesto má za sebou již několik výstav v blízkém okolí. Svými obrazy zachycuje nejčastěji romantické a poetické portréty žen a dívek, vyjadřujících i symboliku ročních období. Jejím oblíbeným motivem jsou také zahradní zátiší. Miluše Slezáková maluje olejem na plátně a sololitu.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Duben 2020 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
13. týden303112345
14. týden6789101112
15. týden13141516171819
16. týden20212223242526
17. týden27282930123
18. týden45678910

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 6397


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém