Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Principy a organizační struktura KPSS na Otrokovicku

 
 
 

Cílem procesu komunitního plánování sociálních služeb na Otrokovicku je nastavení optimální struktury sociálních služeb na základě zjištěných potřeb obyvatel a uživatelů, na základě možností a kapacit poskytovatelů, a na základě potřeb a finančních možností zadavatelů.
Cílem tohoto dokumentu je zveřejnit základní hodnoty, které budou při komunitním plánování sociálních služeb na Otrokovicku dodržovány, a základní popis organizační struktury, která bude v rámci procesu ustanovena.

 

Principy a hodnoty komunitního plánování - (převzato z připravované metodiky MPSV)

Bez dohody není KPSS

Komunitní plán je svého druhu smlouva, ve které se (přinejmenším) tři strany, tj. uživatelé, poskytovatelé a zadavatelé navzájem zavazují ke spolupráci a součinnosti. Svobodný a informovaný souhlas musí být výsledkem svobodné rozpravy. Dohoda musí být nejen o záměrech, ale také o způsobu a postupu realizace odsouhlasených aktivit.

Posílení principů občanské společnosti

Každý má právo starat se o věci veřejné a společné. Komunitní plánování je z principu napojeno na samosprávu obce (města, ORP, Mikroregion). V řadě případů je obec zároveň i zřizovatelem zařízení poskytujících sociální služby. Mnoho poskytovatelů a všichni uživatelé jsou mimo rámec tohoto úřadu. Je nutné, aby zastupitelé vnímali další subjekty poskytující sociální služby v rámci obce jako rovnocenné partnery organizací, vůči nimž plní funkci zřizovatele. Komunitní plánování propojuje aktivitu a potřeby občanů s rozhodováním samosprávy.

Bez uživatelů není KPSS

Teprve dosáhneme-li svobodného, aktivního a rovného zapojení uživatelů na všech úrovních můžeme hovořit o komunitním plánování sociálních služeb. Do té doby jde o užitečné kroky na přípravě komunitního plánování. Princip pozitivní diskriminace uživatelů je užitečný. Cílem pro uživatele je: „Už nikdy o nás bez nás“.

Demokratická spolupráce

Do sociálních služeb můžeme dodržování lidských práv a demokratických principů zavést, jedině tehdy, budeme-li je sami dodržovat. V komunitním plánování má přednost souhlasné rozhodnutí – tj., „dokud nesouhlasí všichni, není odsouhlaseno nic“. Hlasování je nouzový prostředek, jímž přiznáváme, že se neumíme dohodnout.

Vše je veřejné

Komunitní plánování sociálních služeb se zabývá věcmi veřejnými. Informace o dění v komunitním plánování jsou veřejně dostupné a jednání jsou otevřená. Informace o průběhu a výstupech komunitního plánování jsou veřejnosti aktivně předávány v průběhu celého procesu.

Svoboda vyjadřování

Každý má právo se vyjádřit a každý má právo mluvit. Je legitimní mluvit za sebe samotného i bez pověření, funkce či mandátu od zájmové skupiny.

Rovnost mezi všemi účastníky

Nikdo nesmí být vylučován a diskriminován. Organizace a procesy komunitního plánování musí zajistit všem účastníkům rovnost postavení a hlasu v průběhu všech jednání. Jedině pak je možná spolupráce, při níž jsou ke společnému prospěchu využity jedinečné znalosti, zkušenosti, dovednosti a nakonec i formální a mocenská postavení jednotlivců.

Průběh je stejně důležitý jako výsledek

Kvalitně probíhající proces komunitního plánování je pro komunitu stejně přínosný jako vlastní plán. Kvalita výstupů komunitního plánování je přímo úměrná kvalitě jeho průběhu.

Řízení

V řízení komunitního plánování musí být profesionalita, kompetentní lidé s jasnými zodpovědnostmi a pozicí. Demokratické spolupráci, efektivní rozpravě, uzavírání dohod atd. účinně napomáhá dobrá koordinace, mediace, koučování a řízení, stejně jako dovednost budovat týmy, projektově řídit a plánovat.

Legitimita

Legitimitu sociálním službám dávají přání a potřeby uživatelů (budoucích uživatelů). Jsou základnou, na které stojí komunitní plánování. Nejlepší přístup k nim mají uživatelé. Uživatelům je nutné vytvářet podmínky, aby mohli vyslovovat svá přání a potřeby a tam, kde to jde, i sami hledat řešení, hledat nebo pojmenovávat potřeby.

Cyklický proces

Komunitní plánování tvoří spirálu, v níž se fáze, témata a mnohé problémy cyklicky opakují a je nutné se jimi opětovně zabývat na nové úrovni vývoje.

Hledání nových lidských a finančních zdrojů

Na služby, které chceme, si musíme zajistit peníze. Získávání finančních prostředků není možné bez konkrétního plánu. Při hledání zdrojů je nutné zohlednit již vytvořené a osvědčené. Řešení, v něž komunitní plán vyústí, budou kompromisem přání a možností místních lidských a finančních zdrojů. Hranice tohoto kompromisu však nejsou dány zvenčí.

Řešit dosažitelné

Komunitní plánování může být zaměřeno na jeden nebo více problémů v sociální oblasti. Šíře záběru musí být přiměřená místnímu společenství, jeho podmínkám, přání lidí a lidským i materiálním zdrojům.

Přání lidí je víc než normativy

Komunitní plán je především dohodou mezi uživateli, zadavateli a poskytovateli o podobě sociálních služeb. Analýzy popisující stav sociálních služeb a jejich porovnání s normativy může být užitečnou pomůckou pro tuto dohodu, nemůže ji však nahradit.

    
 Popis organizační sruktury

 
Řídící skupina (ŘS)

Řídící skupina je nejvyšším řídícím orgánem komunitního plánování sociálních služeb na Otrokovicku. Je složená ze zástupců partnerů projektu „Komunitní plán sociálních služeb na Otrokovicku“ a z dalších zástupců uživatelů, poskytovatelů a zadavatelů sociálních služeb na území Mikroregionu Otrokovicko a území ORP III. stupně Otrokovice. Řídící skupina rozhoduje o přijetí nových členů řídící skupiny.
Řídící skupina funguje na principu rovného postavení všech členů a rozhoduje demokratickým způsobem na základě rovného přístupu k informacím.
Úkolem a pravomocí této skupiny je řídit proces komunitního plánování. Řídící skupina schvaluje všechny důležité kroky a dokumenty, které jsou v procsu KPSS realizovány či připraveny.
Řídící skupina může delegovat rozhodovací pravomoci.
Řídící skupina je odpovědná za zapojení veřejnosti, uživatelů, poskytovatelů a zadavatelů, prot se v maximálním možném počtu účastní důležitých aktivit procesu.
Jednání řídící skupiny se účastní hosté, zejména odborníci a zástupci zainteresovaných subjektů, koordinátor, příp. metodik.
Řídící skupina se schází jednou za měsíc.


Základní triáda

Základním prvkem komunitního plánování sociálních služeb je triáda, tedy skupina složená z jednoho zástupce uživtelů, jednoho zástupce poskytovatelů a jednoho zástupce zadavatelů sociálních služeb. Členové Základní triáda je součástí řídící skupiny, určuje základní směr, hlídá rovnoměrné zastoupení poskytovatelů, zadavatelů a zejména uživatelů. Členové triády jsou nejvíce zapojováni do prací v rámci řídící skupiny KPSS a jsou cíleně vzděláváni.

Partneři projektu „Komunitní plán sociálních služeb na Otrokovicku“
Partnery projektu se staly obce a neziskové organizace, které společně podaly projekt v rámci grantového schématu Zlínského kraje.
 Partneři a jejich pověření zástupci jsou členy řídící skupiny.

Pracovní skupina/y (PS)

Pracovní skupiny ustanovuje Řídící skupina. Úkolem pracovních skupin je řešit dílčí části procesu. Pracovní skupiny jsou ustanoveny k jednotlivým řešeným cílovým skupinám a ad hoc (zhodnocení analýzy, příprava struktury dokumentu apod.). V pracovních skupinách platí stejné principy zastoupení uživatelů, poskytovatelů a zadavatelů soc. služeb a stejné principy rozhodování, jako v řídící skupině. Do práce pracovních skupin je přizvána laická i odborná veřejnost.

Koordinátor

Koordinátor má v rámci KPSS na Otrokovicku funkci organizační, zejména připravuje a svolává setkání ŘS a PS, zajišťuje administrativu, zejména pořízení zápisů ze všech jednání, vyjednává s relevantními osobami a institucemi. Řídící skupina pověřuje koordinátora vykonáním dílčích úkolů, a předává mu část rozhodovacích pravomocí.

Zastupitelstva

Zastupitelstvo Města Otrokovice a zastupitelstva obcí z řešeného území mají konečnou rozhodovací pravomoc pro uplatňování výsledků komunitního plánování sociálních služeb, zejména ve vztahu k rozpočtu jednotlivých obcí. Zastupitelstva schvalují Komunitní plán sociálnch služeb na Otrokovicku.

Projektový tým

Projektový tým je složen z Koordinátora, který jej řídí, ze Supervizora, který zajišťuje odbornou stránku a z Metodika KPSS, který pomáhá se směrováním procesu KPSS. Dalšími členy projektového týmu, kteří jsou zapojováni do realizace KPSS na Otrokovicku jsou zejména zaměstnanci jednotlivých obcí, kteří vstupují do projektu na základě své odbornosti.

Externisté

Pro realizaci dílčích úkolů jsou do procesu zapojováni externisté. Externisté jsou řízeni koordinátorem.

Finanční zajištění procesu

Proces komunitního plánování sociálních služeb je po dobu realizace zajišťován projektem „Komunitní plán sociálních služeb na Otrokovicku“, který je finančně podpořen EU, a to z grantového schématu Zlínského kraje v rámci SROP opatření 3.2. V rámci tohoto projektu je kofinancování zajištěno partnerskými obcemi.

Další finanční prostředky mohou být do procesu vloženy na základě rozhodnutí jednotlivých obcí a řídící skupiny. 

 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Říjen 2017 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
39. týden2526272829301
40. týden2345678
41. týden9101112131415
42. týden16171819202122
43. týden23242526272829
44. týden303112345

Další akce


Anketa

Těšíte se na letošní ročník Otrokovických letních slavností?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 642


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém