Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Vyjádření města Otrokovice k žalobě VaK na Moravskou vodárenskou

město Otrokovice
Město Otrokovice a město Fryšták dlouhodobě a úspěšně hájí veřejný zájem ve sporech o provozní model ve společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK). Neplatnost provozního modelu napadlo město Otrokovice spolu s městem Fryšták žalobou již v roce 2005 a od té doby uvedená města suplují obranu, kterou měla realizovat společnost VaK.
 

 
 

Město Otrokovice a město Fryšták v minulém roce po letech bojů získal zásadní pravomocné rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci o neplatnosti usnesení valné hromady VaK
z 30. 4. 2004. Toto stěžejní rozhodnutí otevírá cestu k přezkoumání samotného převodu podniku a provozního modelu.

Společnost VaK dlouho žádnou diskusi o možné neplatnosti smluv, podle kterých funguje provozní model, vůbec nepřipouštěla a tvrdě smlouvy hájila jako platné. Proto také spory o neplatnost valných hromad vedené právě se společností VaK jako žalovanou skončily až v minulém roce. V poslední Infokapce 33 vydané dne 25. 1. 2018 však společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. překvapivě oznámila, že „aktivně vstoupila do soudních sporů vedených o provozování“. Sdělila, že podala žalobu k Okresnímu soudu v Olomouci o platnost provozního vztahu a dále vede blíže neurčené arbitrážní řízení proti společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s. (MOVO).

Město Otrokovice rozsah ani obsah uvedených žalob nezná. Zdá se však, že názor společnosti VaK na neplatnost smluv se mění a dle vyjádření v Infokapce 33 se postupně sbližuje s tím, co města Otrokovice a Fryšták již po desetiletí tvrdí a soudně brání.

Pokud je postup společnosti VaK míněn upřímně ve snaze skutečně vybojovat zpět majetek vodárny a osvobodit se od neplatného provozně nájemního vztahu, jednoznačně jej vítáme. S ohledem na dosavadní vývoj se však nevyhneme ani určitým pochybnostem. Po celou dobu od roku 2005, po kterou města Otrokovice a Fryšták vedou soudní řízení směřující k vyslovení neplatnosti zavedeného provozního modelu, jsme ani jednou nezaznamenali jakoukoli snahu samotné VaK k připojení se k podané žalobě našich měst a koordinaci postupu. Nestalo se tak ani nyní, když VaK vyjádřil názor na neplatnost velmi blízký tomu, co již dlouho hájíme. Logickým postupem by za této situace bylo, abychom při nynějším sblížení názorů v již podané žalobě o určení neplatnosti začali spolupracovat, poskytovat si informace a koordinovat procesní kroky. O to však VaK neprojevila zájem.

Nelze si nevšimnout, že důsledkem podání nových žalob bude, že nově zahájených řízení již nebudou účastny města Otrokovice a Fryšták, ale pouze společnosti VaK Zlín a MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s. Pokud jde o zmíněné arbitrážní řízení, rozhodčí řízení je neveřejné, veřejnost nemá přístup ani k jednání, ani k písemnostem a stejně tak se s nimi nemají právo přímo u zdroje seznámit ani zástupci médií.

Vzhledem k tomu, že zlínský soud již řízení vede řadu let, je s věcí obeznámen a jsou tak vytvořeny podmínky pro efektivní vedení procesu. Žalobní návrh nebyl zlínským soudem zpochybněn. Naopak, soud nyní rozhodl kladně o připuštění změny žaloby, kterou města Otrokovice i Fryšták navrhly.  Otrokovice ani Fryšták nemají snahu protáhnout řízení, které vedou usilovně již řadu let. Pokud by nyní navrhly případné předložení některých otázek Evropskému soudnímu dvoru a Ústavnímu soudu, jde naopak o snahu vyhnout se v budoucnu časově náročnému vracení rušení rozhodnutí nadřízenými soudy.

Město Otrokovice podporuje každou skutečně vážně míněnou snahu k obraně zájmu VaK a veřejného zájmu na vodárenství v regionu. Aby však nedošlo k tomu, že akcionáři i veřejnost budou po nějaké době překvapeni rozhodnutím o platnosti provozního modelu, společnost VaK by měla svůj nový postoj vyjádřit i zajištěním naprosté transparentnosti, a to i pokud jde o informace o neveřejném arbitrážním řízení.

 

Další informace:

Romana Stehlíková

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

stehlikova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz
 
Zveřejnil: Bc. Romana Stehlíková
Vytvořeno / změněno: 30.1.2018 / 30.1.2018 | Zveřejnit od-do: 30.1.2018-11.3.2018

Líbí se?

 48% |  52%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • KARNEVAL DIVADLA KEJKLE
  25.2.2018 15:00 - 17:00, velký sál Otrokovické BESEDY
  Pohádkový karneval s herci a klauny divadla Kejkle z Brna. Zábavné odpoledne pro děti i rodiče na závěr jarních prázdnin. Bubliny, tvarovací balonky, soutěže, odměny, tanec a písničky, legrace.

  Vstupné 90 Kč - stolová úprava
  Typ akce: Kulturní akce
 • DĚTSKÝ SPORTOVNÍ KARNEVAL
  4.3.2018 15:30, Sokolovna Otrokovice
  Srdečně Vás zveme na karneval pro děti. Jako každý rok bude sportovní karneval plný zábavy, soutěží, tance i tvoření. Nebude chybět ani dětská tombola.
  Typ akce: Sportovní akce
 • SVĚT OČIMA DĚTÍ
  31.1.2018 18:00 - 28.2.2018, foyer kinosálu Otrokovické BESEDY
  Výstava prací výtvarného oboru ZUŠ Otrokovice, pestrá celoroční bilance. Vernisáž ve středu 31. ledna v 18 hodin, program obohatí svým vystoupením děti hudebního oboru ZUŠ. Výstava potrvá do 28. února 2018.
  Typ akce: Kulturní akce
 • RADEK PETŘÍČEK - OBRAZY
  21.2.2018 18:00 - 18.3.2018, Městská galerie Otrokovice
  Spolek Rozumění ve spolupráci s městem Otrokovice a Otrokovickou BESEDOU srdečně zve na vernisáž výstavy ve středu 21. února 2018 od 18 hod.. Úvodní slovo - Mgr. Martin Dvořák, hudba - studenti Herecké školy Zlín, oboru Hudebně dramatické umění ZSVOŠU. Ukončení výstavy 18. 3. 2018.
  Typ akce: Sportovní akce
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Únor 2018 >>

PoÚtStČtSoNe
5. týden2930311234
6. týden567891011
7. týden12131415161718
8. týden19202122232425
9. týden2627281234
10. týden567891011

Další akce


Anketa

Začnete využívat od 1.1.2018 obchvat Otrokovic až bude bez poplatku?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 2169


Městská televize on-line

Přehrávač


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém