Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Čeká mě dlouhá cesta, která nebude lehká, říká nová ředitelka MŠ Ivana Šímová

Každý nový školní rok s sebou přináší spoustu změn. V Mateřské škole Otrokovice jich nastalo hned několik. Asi tou nejzásadnější je změna na postu ředitelky, kterou se od září stala Ivana Šímová.
mso
 

 
 


Už jste si zvykla na to, že místo s dětmi trávíte svůj pracovní čas v kanceláři?

Zatím se ještě s novou rolí sžívám. Ale i když většinu svého času nyní trávím v kanceláři, tak té možnosti být v kontaktu s dětmi jsem se úplně nevzdala a ani se toho vzdát nehodlám. Děti pro mě znamenají aktivní relax, který si, pokud to jen trochu jde, užívám. A to nejenom jako učitelka, ale už i jako čerstvá babička dvouměsíční vnučky. (smích)

Mateřská škola Otrokovice je složena ze sedmi pracovišť. Jak moc bylo náročné do toho systému proniknout? 

V  otrokovické škole působím třináct let, takže si troufám říct, že specifika jednotlivých pracovišť znám a vím, jak to tu všechno chodí. A musím konstatovat, že předchozí ředitelka paní Magda Zycháčková celý systém fungování školy nastavila skutečně dobře, proto jej nehodlám zásadně měnit. Na druhou stranu je pravdou, že každý jsme jiný a vnímáme věci rozlišně. Proto bych ráda zkusila některé věci jinak, někde ubrat, jinde zase přidat. Domnívám se však, že nejdůležitější je zachovat kontinuitu a stavět na již dosažených kvalitách. 

Jsme prakticky ještě na začátku nového školního roku. Je pro vás stejný jako všechny předchozí, nebo je letos něco jinak, tedy pokud nepočítám váš nástup do nové funkce?

Těch změn bylo hned několik. Například 1. září jsme ve spolupráci se zřizovatelem mateřské školy městem Otrokovice otevřeli v budově Základní školy Trávníky novou třídu, čímž jsme mohli rozšířit kapacitu školy a vyhovět tak prakticky všem rodičům, aby se mohli vrátit do pracovního procesu. No a jednou ze změn je také fakt, že se zvýšil počet ukrajinských dětí, které vzděláváme.

Kolik jste jich přijali a jak zvládáte jazykovou bariéru?

V letošním školním roce vzděláváme čtyřiadvacet dětí z Ukrajiny. Velkým přínosem je pro nás učitelka ukrajinské národnosti, která však v Otrokovicích žije již několik let. Díky své jazykové vybavenosti může s dětmi mluvit jak jejich mateřštinou, tak je také učit česky.  Odpadává nám tak právě jazyková bariéra nejenom mezi dětmi samotnými, ale i jejich rodiči. Nicméně ve škole nemáme pouze děti z Ukrajiny, ale dlouhodobě vzděláváme děti také jiných národností s odlišným mateřským jazykem, proto máme vytvořeny jazykové skupiny pro podporu českého jazyka.

Pomáhají vám s tím i moderní technologie?

V rámci výchovně vzdělávacího procesu se snažíme o maximální využití moderních technologií.  Disponujeme tablety s překladači, interaktivními programy, piktogramy, komunikačními deníky, protože některé děti jsou skutečně velmi malé nebo vůbec nerozumí česky. Snažíme se využívat jakékoliv způsoby alternativní komunikace tak, aby se dítě cítilo ve škole dobře a mohlo se bez problémů integrovat do kolektivu. Digitální i alternativní komunikace využíváme rovněž při práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami.

Musím říct, že Mateřská škola Otrokovice patří, co do vybavenosti, k opravdu moderním školám. Ale přece – je něco, co vám aktuálně chybí a ráda byste na všechna pracoviště školy pořídila?

To, co bychom rádi uvítali, jsou interaktivní tabule, které mají aktuálně pouze dvě naše pracoviště. Jinak musím říct, že máte pravdu, že škola je opravdu, co se moderních technologií týče, na velmi vysoké úrovni. V letošním školním roce jsme již z projektu stihli nově pořídit robotické pomůcky, digitální mikroskopy a plno dalších didaktických her podporujících rozvoj digitální gramotnosti.

Vaše škola přijímá také dvouleté děti. Kolik jich aktuálně ve škole máte a přináší to s sebou nějaké komplikace?

Letos máme na pracovištích zhruba šedesát dvouletých dětí, což není zrovna málo. Pravdou však je, že v posledních letech jde o jistý trend, který je patrný nejenom na naší škole, ale jde o celorepublikovou záležitost. Ekonomická situace nutí rodiče k rychlejšímu návratu do zaměstnání, takže i této situaci je potřeba se přizpůsobit. Některé děti zvládají odloučení od matky a počáteční adaptaci na nové prostředí a kamarády velmi dobře, ale pak jsou tu i děti, které přece jen potřebují větší péči a pomoc, což je pro učitelky někdy opravdu časově i organizačně náročné. Rádi bychom proto prostřednictvím projektu získali dvě chůvy, které by personálně posílily naše řady a pomohly nám s těmi nejmenšími.

Aktuálně asi nejpalčivějším tématem této doby je ekonomická krize. Museli jste například navýšit ceny stravného?

Nevíme, co nás čeká, proto chceme být v tomto roce hodně opatrní, co se investic týče. Od září jsme byli nuceni zvýšit ceny stravného. Nyní průběžně vyhodnocujeme, zda je toto navýšení dostačující, či ne. 

Hodně diskutovaným tématem jsou i teploty ve veřejných budovách. Jak k tomuto problému budete přistupovat ve školce?

Pokud to počasí umožňuje, tráví děti co nejvíce času venku. Ale jsou i dny, kdy jsou většinu dne v hernách na kobercových plochách nebo u stolečků a v době odpočinku na lehátkách, která jsou rovněž u země. Takže si neumím představit, že bychom ve třídách během zimy snižovali teplotu na 19 stupňů. V tomto směru mohu rodiče uklidnit, že v mateřských školách tímto směrem, pokud nám to legislativa nenařídí, určitě nepůjdeme.

Projevila se už tato krize nějak na navýšení počtu rodin, které mají problém platit vám školné a stravné?

Bohužel ano. Troufám si říci, že na každé naší škole máme v průměru až pět takových rodin. S každou z nich, která má zájem, se snažíme spolupracovat a poradit jim, kam se mohou obrátit s prosbou o pomoc.

Každý nový vedoucí s příchodem do své funkce má hlavu plnou plánů. Mohla byste prozradit ty vaše?

Máte pravdu, mám plno nápadů, vizí, přání.  Čeká mě dlouhá cesta, která nebude vždy lehká, ale s tím jsem do této funkce šla a hodlám ji vykonávat, jak nejlépe dokážu. Co se týká nejaktuálnějších změn, tak již zanedlouho představíme nové webové stránky školy, které, jak věřím, uvítají nejen rodiče, ale i veřejnost. Ale především bychom se chtěli aktivně zapojit do veřejného dění města, takže nás nyní bude veřejnost vídávat na různých akcích města. Již první vlaštovkou bude akce Rozsvícení vánočního stromu, kde naše děti vystoupí s kulturním pásmem. Mimo to bychom rádi uspořádali vernisáž prací našich dětí na Otrokovické BESEDĚ. Takže doufáme, že se nám to všechno podaří a všichni už se na to moc těšíme. A co se týká těch dlouhodobějších, tak například bych chtěla dokončit projekt, který by měl pomoci dětem s přechodem do základní školy a tím snížit počet dětí s odkladem školní docházky. Nově příchozím dětem bychom chtěli ulehčit adaptaci pomocí adaptačního programu. Dále bych ráda, abychom mohli rodičům nabídnout participaci na vzdělávání formou poradenských dnů s odborníky z řad zaměstnanců mateřské školy, také bych chtěla posílit vzdělávání pedagogických i nepedagogických zaměstnanců, kteří tuto možnost vítají a mají zájem si zvyšovat své znalosti. V oblasti investic bych ráda pokračovala v revitalizaci našich zahrad. Příští školní rok bychom rádi zřídili další třídu pro děti s narušenou komunikační schopností. A v budoucnu bychom byli rádi, kdyby se podařilo vybudovat venkovní učebny, jako je již na pracovišti Jožky Jabůrkové 1389, aby bylo možné co nejvíce činností přenést do venkovního prostředí.

V kanceláři trávíte určitě spoustu času. Zbývá vám čas na odpočinek a koníčky?

V kanceláři jsem teď opravdu hodně a nastaly i okamžiky, kdy jsem si sama uvědomila, že je načase vypnout a trochu relaxovat, protože ctím heslo: „Unavený ředitel rovná se špatný ředitel“. Takže teď se snažím najít rovnováhu mezi pracovní náplní a soukromým životem. Mým největším koníčkem je čas strávený s rodinou, která je pro mě vším.

 

Zpracovala: Šárka Šarmanová

 

 

Další informace:

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 24.11.2022 / 24.11.2022

Líbí se?

 49% |  51%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Duben 2024 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
14. týden1234567
15. týden891011121314
16. týden15161718192021
17. týden22232425262728
18. týden293012345
19. týden6789101112

Další akce


Anketa

Těšíte se na letošní ročník Otrokovických letních slavností?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 2669


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém