Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Dotace z oblasti kultury, sportu a granty

 
 
 

DOTACE - PODPORA OBNOVY KULTURNÍCH PAMÁTEK
ZHODNOCENÍ ZA ROK 2021 - 2022

Město Otrokovice, jako obec s rozšířenou působností (dále jen „ORP“), je zapojeno do dotačního programu Ministerstva kultury ČR „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ (dále jen „program ORP“). V rámci programu ORP mohou obdržet dotaci na obnovu kulturní památky ve svém vlastnictví majitelé nemovitých kulturních památek, které splňují následující požadavky: 

  • nacházejí se mimo památkově plošně chráněná území (tj. např. mimo území městské památkové zóny Napajedla)
  • nejsou národními kulturními památkami
  • nejsou ve vlastnictví státu.

V roce 2021 byla pro správní obvod ORP Otrokovice stanovena finanční kvóta ve výši 89 tisíc Kč. Z těchto prostředků byla v tomto roce na návrh ORP Otrokovice podpořena jedna akce obnovy kulturní památky ve správním obvodu ORP, konkrétně obnova střechy západní boční kaple kostela sv. Jana Nepomuckého v Pohořelicích. 


Kostel

Kostel sv. Jana Nepomuckého je barokní sakrální architektura vynikající umělecké úrovně z 1. poloviny 18. století. Stavebníkem kostela byl mezi lety 1733-39 tehdejší olomoucký biskup (později salcburský arcibiskup) a majitel pohořelického panství Jakub Arnošt z Lichtenštejna-Kastelkornu. Stavba je dílem stavitele Kryštofa Maywalda a vzhledem k osobnosti stavebníka, který byl vysokým církevním hodnostářem, je kostel na poměry venkovského prostředí mimořádně kvalitní nejen svou architekturou, ale také svým umělecky náročným vnitřním vybavením – jde o špičkovou barokní památku, jejíž význam nepochybně přesahuje správní obvod ORP Otrokovice.

Vlastník kulturní památky – Římskokatolická farnost Pohořelice – provedl v uplynulých letech řadu prací při obnově této památky. Od roku 2019 probíhá také obnova střech spočívající ve výměně dožilých prvků krovu a ve výměně střešní krytiny za krytinu z měděného plechu. V roce 2019 tak proběhla I. etapa – obnova střechy věže a části střechy nad lodí. V roce 2020 pak II. etapa – obnova střechy nad lodí kostela vč. presbytáře. V roce 2021 vlastník kulturní památky pokračoval III. etapou spočívající v obnově střech bočních kaplí.

Stavební práce

Obnova střechy západní boční kaple kostela sv. Jana Nepomuckého v Pohořelicích podpořená příspěvkem z prostředků programu ORP byla provedena řádně a v plánovaném rozsahu, a lze ji proto hodnotit jako úspěšnou. Provedené práce mají pozitivní dopad na zachování materiální podstaty a kulturně historické hodnoty této významné kulturní památky.

V roce 2022 nebyl program ORP z důvodu úspor ve státním rozpočtu vyhlášen, a proto z něj v tomto roce nebyla podpořena žádná akce obnovy KP ve správním obvodu ORP Otrokovice.

Stavební práce

VÝZVA K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ V ROCE 2023

Pro rok 2023 byla ORP Otrokovice v rámci programu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ přidělena ministerstvem kultury finanční kvóta ve výši 72 tisíc Kč . Celkový objem prostředků v programu pro rok 2023 na celou ČR je 100 milionů Kč.  


Město Otrokovice proto informuje vlastníky nemovitých kulturních památek nacházejících se ve správním obvodu ORP a splňujících předpoklady pro zařazení do programu ORP (viz výše) o možnosti podání žádosti o příspěvek na obnovu své kulturní památky v roce 2023. 

Své žádosti včetně požadovaných příloh podávejte výhradně na formulářích určených pro rok 2023 a adresujte na podatelnu Městského úřadu Otrokovice. Potřebné formuláře naleznete na webových stránkách Ministerstva kultury (https://www.mkcr.cz/podpora-obnovy-kulturnich-pamatek-prostrednictvim-obci-s-rozsirenou-pusobnosti-cs-274), nebo na stránkách města Otrokovice zde:


Uzávěrka pro příjem žádostí proběhne ke dni 28. února 2023 (v případě odeslání žádosti poštou je rozhodující datum na otisku razítka podací pošty). 
 

Související odkazy

 
Rozbalit celý strom složek dokumentů

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Odbory > OŠK > Dotace z oblasti kultury, sportu a granty

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Květen 2024 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
18. týden293012345
19. týden6789101112
20. týden13141516171819
21. týden20212223242526
22. týden272829303112
23. týden3456789

Další akce


Anketa

Těšíte se na letošní ročník Otrokovických letních slavností?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 8442


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém