Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Informování obyvatel má svá pravidla

město Otrokovice
Podobně, jako na území jiných městech a obcí, může dojít k mimořádným situacím i v Otrokovicích. Prioritním cílem informování obyvatel je především chránit ty, kterých se situace bezprostředně dotýká. Další informace týkající se např. omezení dodávek energií, provozu či pohybu směřují následně dalším skupinám obyvatel.
 

 
 

Sdělení je formulováno ve většině případů na základě odborného vyhodnocení situace a zákonem stanovených kompetencí. Nejčastěji rozhoduje velitel zásahu, a to podle charakteru události buď, příslušník Hasičského záchranného sboru, nebo policie ČR. Jedním z prvotních úkolů, které musí velitel zásahu vyhodnotit a zajistit jeho provedení je rozsah a způsob informování obyvatel.

Požár byl ve středu 23. 8. ohlášen služebně městské policie v 05:28 h. Současně vyjížděla první jednotka HZS ZK a byl vyhlášen poplach Jednotce Sboru dobrovolných hasičů Otrokovice a Kvítkovice. V následujících cca 20 minutách, zazněl výstražný gong z ozvučných míst informačního výstražného varovacího systému (IVVS). Protože se na IVVS vyskytla porucha a po gongu nebylo slyšet hlášení, informovala obyvatele nejbližších ulic (Tř. Tomáše Bati, Přístavní, Dvořákova) neprodleně hlídka městské policie megafonem.  Po odstranění závady, bylo hlášení opakovaně spuštěno v situaci, kdy kouř směřoval k lokalitě s obytnou zástavbou. Kromě výše uvedeného následovala informace na facebookových a webových stránkách města i krizová SMS. To vše ještě před 7 hodinou. „Pro informování jsme využili všechny dostupné prostředky. Následně jsme obyvatele v blízkosti požáru objížděli osobně. Současně s tím jsme poskytovali součinnost i hasičům. Zajistili jsme jim například občerstvení, které je naprosto nezbytné v takových podmínkách. Opakovaně se ukazuje, jak bychom byli bez pomoci hasičů bezmocní. Všem, kdo se na řešení situace podíleli, patří velký dík,“ zdůraznila starostka města Otrokovice Hana Večerková. 

Hlášení prostřednictvím IVVS probíhá a je ovládáno ze dvou míst. V prvním případě řídí signály výstrahy (sirény) operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Pod něj spadá i spouštění pravidelné zkoušky sirén první středu v měsíci. Druhou možností je hlášení z centrálního pultu na služebně městské policie, který jako zvukový signál používá většinou gong, obvykle doplněný slovním sdělením.

Protože v průběhu požáru nedošlo k situaci, která by znamenala přímé ohrožení lidí na území města, či některé z lokalit, nebyla velitelem zásahu nařízena evakuace a hlavní omezení pro život v místní části Baťov představovalo především dopravní omezení a přetrasování MHD. Celou situaci příznivě ovlivnily i aktuální rozptylové podmínky a především směr větru, který kouř odklonil a obydlené části jím byly zasaženy minimálně.

„Informace jsou v mimořádných a krizových situacích zásadní. Směrem k občanům ale musí jít vždy sdělení přesné, výstižné, stručné a odpovídající situaci. Není třeba vyvolávat paniku tam, kde to není na místě. Vždy ale musí zasáhnout ty, kterých se týká. Tak je nastaven celý systém, kterým se řídíme. Stále se ale snažíme posouvat možnosti, jak informovat obyvatele. Aktuálně budeme spouštět novou aplikaci MUNIPOLIS, neboli mobilní rozhlas, která každému, kdo si ji zaregistruje, bude na základě jeho volby, poskytovat informace z města, ať už jde o chod úřadu, kulturní, společenské či sportovní akce, ale také krizové zprávy. Pro občany je zcela zdarma, posílání SMS hradí město. Budeme rádi, pokud se lidé do tohoto systému přihlásí. Neunikne jim tak žádná informace. Věříme, že bude přínosem pro všechny strany,“ uzavřela starostka města Otrokovice Hana Večerková.

Zaregistrujte se do Munipolis / Mobilního Rozhlasu a dostávejte důležité informace pomocí SMS, e-mailů nebo zpráv do aplikace  https://otrokovice.munipolis.cz/registrace.

 

 

Další informace:

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 25.8.2023 / 25.8.2023

Líbí se?

 56% |  44%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Duben 2024 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
14. týden1234567
15. týden891011121314
16. týden15161718192021
17. týden22232425262728
18. týden293012345
19. týden6789101112

Další akce


Anketa

Těšíte se na letošní ročník Otrokovických letních slavností?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 2627


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém