Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Ochrana obyvatelstva, varování a ukrytí

město Otrokovice
Situace na Ukrajině a geografická blízkost válečného konfliktu vyvolává řadu otázek. Jedna z posledních, která zaznamenala zájem obyvatel i médií je otázka úkrytů a jejich rozmístění na území České republiky.
 

 
 

„V úvodu je potřeba konstatovat, že samotné ukrytí představuje pouze jeden z prvků ochrany obyvatelstva. Nejprve je tedy nutné zodpovědět, co to ochrana obyvatelstva vlastně je. Jedná se o komplexní systém reakce na události a hrozby, a to bez ohledu na to, zda jsou vojenské nebo nevojenské povahy. Jedná se tedy o činnosti, jež se řeší v době míru, ale i v případě války,“ zmínila na úvod tisková mluvčí Ministerstva vnitra - generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Pavla Jakoubková.

V případě jakékoliv hrozby nebo vzniku mimořádné události velkého rozsahu je primární provést varování a informování obyvatel. Varování je realizováno primárně prostřednictvím tzv. sirén. „Až na výjimky, jako byla středa 2. března, kdy byla v souvislosti se situací na Ukrajině odložena, probíhá každou první středu v měsíci po celém území ČR zkouška sirén. Naprostou většinu těchto zařízení spravuje a obsluhuje Hasičský záchranný sbor (HZS). Také pravidelné zkoušky sirén v Otrokovicích zajišťuje HZS Zlínského kraje. Zkouška probíhá tak, že po opakovaném kolísavém signálu sirény běží hlasová informace, prostřednictvím ozvučných míst městského Informačního, vyrozumívacího a varovacího systému (IVVS), která zdůrazňuje, že jde o zkoušku sirén. Tímto pravidelně prověřujeme, že systém je aktivní a připraven pro použití v případě mimořádných událostí,“ uvedl vedoucí krizového řízení Městského úřadu Otrokovice Petr Zakopal.

Signál pro „všeobecnou výstrahu“ je však odlišný. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech. Podstatné je, že bezprostředně po tomto signálu následuje mluvená informace upřesňující, o jaký druh nebezpečí jde a jak se mají lidé zachovat (elektronické sirény, televize, rozhlas nebo internet).

Správný postup po zaznění sirény je se co nejrychleji ukrýt v nejbližší budově, resp. provést nezbytná opatření podle druhu hrozby – např. zavření a zalepení oken a dveří, nebo ukrytí ve sklepních prostorách či naopak ve vyšších patrech, atd., a sledovat zprávy v televizi, rozhlasu nebo na internetu. „Jedná se tak o formu takzvaného improvizovaného ukrytí a improvizované ochrany. Nejedná se tedy o speciálně vybudované úkryty, ale využití ochranných vlastností staveb. Tento způsob ochrany je mezinárodně uznáván za nejefektivnější a nejrychlejší. Typickými příklady jsou sklepy, metro nebo tunely,“ upřesňuje Pavla Jakoubková.

Stálé tlakově odolné úkryty byly budovány po druhé světové válce, zejména v době „studené války“, pro účely ochrany před globálním jaderným konfliktem. Technologie v čase však zásadním způsobem pokročily a je mnohdy i při rychlém zachycení jaderné hrozby takřka nemožné zajistit přesun obyvatel do těchto úkrytů. Naopak vlivem osídlování hrozí velké riziko přítomnosti osob ve venkovním prostoru, tedy mimo ochranu jakékoli budovy v okamžiku výbuchu. Z tohoto je zřejmé, že je princip improvizované ochrany daleko efektivnější.

Nicméně stálé tlakově odolné úkryty se na území České republiky nacházejí, i když ve výrazně menším množství než v minulosti. Mnohdy došlo mimo jiné ke změně vlastnických vztahů, u nových objektů dřívější povinnost budovat ukrytí není a zároveň stát nepřispívá na údržbu těch stávajících. „V Otrokovicích jsou potenciálně využitelné tlakově odolné prostory už jen v některých objektech v soukromém vlastnictví. Nejefektivnější formou ochrany tak zůstává využití improvizovaných úkrytů. Nejlepší a nejdostupnější variantou jsou obvykle sklepy. Při zvažování možností je důležitým faktorem, že improvizovaný úkryt by neměl být dál než 500 m, tak aby k ukrytí došlo dostatečně rychle,“ uvedl Petr Zakopal. „Také na Ukrajině jsou dnes v největší míře využívány právě ochranné vlastnosti staveb. Aktuální situace nepředstavuje pro ČR hrozbu takového rozsahu, že by bylo potřeba stálé tlakově odolné úkryty narychlo obnovovat. Vyzýváme obyvatele, ale také různé státní orgány ke klidu, nešíření matoucích informací a zpráv, a k nevyvolávání paniky,“ zdůraznila Pavla Jakoubková, tisková mluvčí Ministerstva vnitra - generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

 

 

Další informace:

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 16.3.2022 / 16.3.2022

Líbí se?

 50% |  50%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Červen 2023 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
22. týden2930311234
23. týden567891011
24. týden12131415161718
25. týden19202122232425
26. týden262728293012
27. týden3456789

Další akce


Anketa

V případě, že by mělo dojít k sjednocení názvosloví pro pojmenování místní části Bahňák – Baťov bych volil/a jako jediný oficiálně užívaný název:

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 1167


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies