Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Okresní soud ve Zlíně hledá přísedící

město Otrokovice
Máte touhu podílet se na rozhodování soudu a přispět výkonu spravedlnosti? Chcete vytvářet prospěšnou činnost a zúročit své znalosti i jinak, než ve svém běžném životě? Chcete být více mezi lidmi? Můžete se stát přísedícím Okresního soudu ve Zlíně.
 

 
 

Role přísedícího je považována za čestnou funkci, v rámci níž mají občané právo podílet se přímo na správě věcí veřejných. Právní stránku projednávané věci jim vždy předseda senátu vysvětlí. Soudní přísedící jakožto zástupce z laické veřejnosti se při jednání neřídí pouze zákonem, ale také citem a smyslem pro spravedlnost. Soudní přísedící do rozhodování soudů přináší laický prvek, který doplňuje profesionální znalosti soudce.

 

Víte, jak se takovým soudcem můžete stát i vy?

·        funkční období přísedícího trvá 4 roky od data zvolení

·        přísedící by zpravidla neměli zasedat více než 20 dnů v kalendářním roce

·        uchazeč musí být starší 30 let

·        uchazeč musí být občanem České republiky, svéprávný a bezúhonný

·        přísedící musí být vždy přihlášen k trvalému pobytu v obvodu obce, jejímž zastupitelstvem je volen nebo v tomto obvodu pracuje

·        uchazeč musí mít negativní záznam v rejstříku trestů

·        negativní lustrační osvědčení, prohlášení dle ustanovení § 4 odst. 3 lustračního zákona

·        znalosti práva přísedící mít nemusí, předsedové soudů dbají o jejich průběžné vzdělávání k získání právního minima

·        nesmí vykonávat současně funkci, se kterou je funkce přísedícího neslučitelná (např. prezident, člen Parlamentu)

·        po svém zvolení přísedící skládají do rukou předsedy soudu tento slib: „Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že jej budu vykládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že v souladu s ním budu rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě“.

 

Odměny soudním přísedícím

 

·        odměna za výkon funkce přísedícího nepřísluší, vyhláškou Ministerstva spravedlnosti České republiky č. 44/1992 Sb., ve znění pozdějších změn a úprav je stanovena paušální náhrada výkonu funkce 150 Kč hrubého za den výkonu funkce

·        zaměstnavatel musí přísedícímu dát neplacené volno

·        přísedícím, kteří jsou v pracovním poměru, přísluší za dobu, po kterou vykonávají funkci přísedícího nebo plní jiné povinnosti spojené s touto funkcí, náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku

·        přísedícím, kteří nejsou v pracovním poměru, nahrazuje ušlý výdělek za dobu výkonu funkce přísedícího nebo jiných povinností spojených s touto funkcí stát

·        hotové výdaje, které vzniknou vykonáváním funkce přísedícího nebo jiných povinností spojených s touto funkcí, se nahrazují za podmínek, v rozsahu a ve výši stanovené zvláštním předpisem Vyhláškou ministerstva spravedlnosti České republiky, která se upravuje pro každý příslušný kalendářní rok, jedná se o náhradu cestovného a stravné.


 

V letošním roce končí čtyřleté volební období přísedících, kteří vykonávají svou funkci u Okresního soudu ve Zlíně. Do této funkce se mohou hlásit svéprávní a bezúhonní občané starší 30ti let, jejichž zkušenosti a morální vlastnosti by dávaly záruku, že svou funkci budou řádně zastávat. Zájemci se mohou obracet na Okresní soud ve Zlíně, na paní Hanu Bočkovou, tel. 577 176 103, e-mail: hbockova@osoud.zln.justice.cz., která sdělí potřebné informace.

 

 

 

Další informace:

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 22.3.2022 / 22.3.2022

Líbí se?

 54% |  46%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • DEN DĚTÍ
  1.6.2022 15:00 - 18:00, park před poliklinikou
  Program: atrakce pro děti i dospělé, zábavné aktivity, vystoupení kroužků DDM Sluníčko, skákací hrad, jízda na ponících.
  V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.
 • CYKLOJÍZDA
  4.6.2022
 • Pozvánka pro členy a příznivce Klubu přátel historie města Otrokovice
  7.6.2022 14:30
  Vážení přátelé, srdečně Vás zveme dne 7. června 2022 na komentovanou prohlídku kostela sv. Václava v Sazovicích a návštěvu místního muzea. Sejdeme se u kostela ve 14.30 hodin, kde je možnost shlédnout kromě interiéru kostela i malou výstavku historických růženců a také vyřezávaný betlém místního rodáka pana Koželuhy.
 • Beseda s Klubem vojenských výsadkových veteránů
  9.6.2022
  Akce pro Základní školy
 • NÁMĚSTÍ 2022
  12.6.2022
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Květen 2022 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
17. týden2526272829301
18. týden2345678
19. týden9101112131415
20. týden16171819202122
21. týden23242526272829
22. týden303112345

Další akce


Anketa

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů společnosti Obce v datech. Nejlépe jsou na tom Otrokovice. Jak se Vám žije v našem městě?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: stehlikova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 892


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies