Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Otrokovice vybudují nové re-use pointy

Nevyhodit, ale znovu využít. To je hlavní myšlenkou re-use pointů, neboli míst pro odložení a znovupoužití výrobků, které zatímco jednomu dosloužily, jinému ještě poslouží a třeba i udělají radost. Otrokovice jich plánují vybudovat celkem osm. S financování projektu za 2,6 milionu korun pomůže radnici dotace z Evropské unie ve výši 85 %.
reuse
 

 
 

Znovupoužívání věcí je prospěšné pro životní prostředí, cirkulární ekonomiku nebo jakoukoli jinou aktivitu, která má vést ke snížení množství odpadů a mrhání materiály. Město Otrokovice prostřednictvím technických služeb provozuje po městě patnáct sběrných dvorů. K nim nově přibude osm kovových buněk, tzv. re-use pointů pro shromažďování výrobků pro opětovné použití. Každý z nich nabídne prostor o velikosti 5 x 2,5 m. „K opětovnému využití zde budou lidé moci odložit použitelný drobný nábytek, textil, knihy, časopisy, hračky, věci pro zahradu, domácí, opravárenské, sportovní vybavení a další. Odevzdané věci budou přijímány čisté a funkční tak, aby mohly být nabídnuty k dalšímu použití obyvatelům. Re-use pointy lidé najdou ve všech částech města, konkrétně u sběrných dvorů v ulicích Spojovací, Dr. Ed. Beneše, SNP, Hlavní, Nábřeží, B. Němcové, Čechova a na Štěrkovišti u točny,“ vyjmenoval Vladimír Plšek, jednatel městské společnosti Technické služby Otrokovice.

Celý projekt je zaměřen na předcházení vzniku odpadů na území města Otrokovice, ať už jde o předcházení vzniku či snížení množství komunálních odpadů, zvýšení podílu materiálového využití odpadů, snížení množství odpadů ukládaných na skládku či snížení finančních nákladů na likvidaci odpadů. „Veškerý materiál, se kterým se v rámci projektu nakládá, bude od občanů přebírán bezúplatně. Všechny přijímané materiály budou zaevidovány, stejně jako materiály, které budou později vydávány. Bude tak existovat přesná evidence,“ doplnil vedoucí oddělení projektového řízení Městského úřadu Otrokovice Josef Zdražil.

Přesto, že se pojem re-use point může jevit jako novinka, naši předkové jej dobře znali a používali. To, co bylo dříve přirozené a praktikované především z rozumu, dnes můžeme vnímat jako benefit v oblasti environmentální, sociální i ekonomické. „Vlastně se jen vracíme k tomu, co naši prarodiče dělali zcela běžně, když si v rodině, nebo i po sousedech předávali věci, které už nevyužili. V dnešní době, kdy máme nepřebernou nabídku zboží v obchodech, nejsme k takovému jednání motivováni. Přesto považuji za správné, prostřednictvím re-use pointů občanům tuto možnost nabídnout. Zachováme hodnotu materiálů i energii vynaloženou v produktech. Znovupoužití snižuje i potřebu čerpání dalších surovin. Co nespotřebujeme, nemusíme recyklovat ani likvidovat na skládce. To s ohledem na výši skládkovného představuje i značný ekonomický přínos. Navíc to může zlepšit vytváření vztahu k hodnotám uchovaným ve věcech, které používáme, a vytvořit alternativu k ‚vyhazovací‘ mentalitě západního světa. V neposlední řadě mohou nabízené předměty pomoci také v domácnostech s nízkými příjmy,“ uzavřela starostka města Otrokovice Hana Večerková

 

 

Projekt "Zřízení Re-use pointů ve městě Otrokovice“ je spolufinancován Evropskou unií.

 

Hlavním cílem projektu je předcházení vzniku odpadů na území města Otrokovice.

 

Termín realizace: 1. 11. 2023 – 1. 11. 2024
Celkové náklady projektu: Kč 2.879.412,80
Dotační titul: Operační program životního prostředí 2021 – 2027

24. výzva – Prevence vzniku odpadů
SC 1.5 – Podpora přechodu na oběhové hospodářství účinně využívající zdroje
Zdroje financování: příspěvek Evropské unie   Kč 2.447.500,88
město Otrokovice               Kč 431.911,92

 

Další informace:

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 10.8.2023 / 10.8.2023

Líbí se?

 55% |  45%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Květen 2024 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
18. týden293012345
19. týden6789101112
20. týden13141516171819
21. týden20212223242526
22. týden272829303112
23. týden3456789

Další akce


Anketa

Těšíte se na letošní ročník Otrokovických letních slavností?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 6219


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém