Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Partizánské

 

Znak města Partizánské

 

Partizánské, jedno z nejmladších měst Slovenska, leží v jižní části Trenčínského kraje na soutoku řek Nitra a Nitrica. Obklopeno výběžky Strážovských vrchů a pohoří Tríbeč je vstupní branou do horní Nitry.
 
Vznik a historie města je úzce spjata se zlínskou firmou Baťa, která v letech 1938 až 1939 vybudovala v katastru obce Šimonovany (dnešní městská část Partizánského) závod na výrobu obuvi. S prudkým rozvojem výroby v továrně začala v Šimonovanech vyrůstat osada Baťovany s moderními obytnými a společenskými budovami. S narůstajícím významem osady získaly Baťovany v roce 1948 atributy obce a následně města. O rok později byly Baťovany přejmenovány na Partizánské a Baťův závod, na počest obyvatel, kteří se zapojili do SNP, přijal název Závody 29. srpna. Od roku 1976 jsou součástí Partizánského i přičleněné obce Velké Bielice, Malé Bielice a Návojovce.
 
Partizánské, kdysi označované jako město obuvi, dnes oživením a dynamizací kulturně společenského života naplňuje vizi Města – kde to žije! Kromě tradičních akcí (Květnový kulturní festival, Kulturní léto v Partizánském), odstartovalo město i tradici nových akcí pořádaných v kontextu významných dnů České republiky (Oslavy SNP, Oslavy osvobození města, Den ústavy SR, Den svrchovanosti atd.), akce vycházející z kulturních a náboženských tradic (Pochod za dobro, Festival dechových hudeb, Folklórní festival), jakož i nové akce volno-časového charakteru (Rozloučení s létem, Den mladých města atd.). Kromě kulturního vyžití nabízí Partizánské i možnosti aktivního odpočinku ve sportovních a relaxačních zařízeních. Návštěvníky vyhledávané jsou zejména Letní koupaliště Duha, Hvězdárna v Malých Bielicích a Termální lázně v Malých Bielicích.
 
Dominantou Partizánského je zrekonstruovaná centrální městská zóna, kterou tvoří Náměstí SNP s fontánou a městský park. V ose Náměstí SNP je situován římskokatolický Kostel Božského Srdce Ježíšova, postavený v roce 1949 pod vedením zlínského architekta Vladimíra Karfíka. V interiéru kostela, který byl v roce 1995 vyhlášen národní kulturní památkou, vyniká mohutný mramorový kříž se sochou Krista s rozepjatýma rukama od akademického sochaře Tibora Bártfaya. Rukopis architekta Karfika nesou i dvojdomy z neomítnuté režné cihly na známé Rudé ulici, která se nachází v kolonii nejstarší původní zástavby Baťových rodinných domů. Zajímavostí je i jeden z nejstarších zachovaných goticko-renesančních zámečků na Slovensku - Vodní hrad v Šimonovanech, jehož původ sahá do 13. století.
 
Charakteristickým symbolem města, někdejší obuvnické metropole Slovenska, i nadále zůstává dvoumetrová bota z živých květin, která zdobí centrální zónu města od 60. let.
 
 
Oficiální webové stránky: https://www.partizanske.sk/

 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Město Otrokovice > Město a okolí > Partnerská města > Partizánské

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • LETNÍ KINO V PŘÍSTAVIŠTI - V LÉTĚ TI ŘEKNU, JAK SE MÁM
  20.8.2022 21:00, přístaviště Baťov
  Přístaviště Baťov!
  Slovensko, Česko 2022, 110 min., přístupné bez omezení
  Komedie
  V létě ti řeknu, jak se mám mapuje životy bývalých spolužáků ze střední školy, kteří se i roky po skončení školy stále stýkají. Každý z nich má jiný životní příběh, jiné radosti i starosti, ale i tajemství, která do party vnáší vtip i napětí. Do života hlavních postav vstupujeme těsně před Vánoci, po kterých přichází nový rok, ve kterém mají všichni oslavit čtyřicátiny. Hrdiny nacházíme v různých fázích života, přitom jejich osudy se díky náhodám proplétají víc než dosud.
  Režie: Marta Ferencová. Hrají: Tereza Kostková, Ondřej Sokol, Martin Hofmann, Dana Rogoz, Andreea Vasile, Marián Miezga, Ján Koleník, Soňa Norisová a další.
 • DIVADLO A BESEDY S JAROSLAVEM DUŠKEM
  27.8.2022 14:00
  Proudy Inspirace, z.s. uvádí představení
  DIVADLO A BESEDY S JAROSLAVEM DUŠKEM

  Sobota 27. 8.
  14:00 hod. Beseda Na Slovíčko – beseda Jaroslava Duška a MUDr. Jana Vojáčka
  19:00 ČTYŘI DOHODY - legendární představení podle knihy Dona M. Ruize, založené na staré moudrosti Toltéků
 • NÁMĚSTÍ 2022 – Září + RIPTETO
  28.8.2022 16:30
  Letošní poslední dvojkoncert z cyklu Náměstí 2022. V první části koncertního odpoledne zahraje zlínská alternativně pop-rocková kapela Září, která tvoří vlastní kytarovou muziku s českými texty. Druhá část bude patřit kapele Ripteto. Kombinace houslí a akustické kytary dala vzniknout zajímavým folk-rockovým aranžím známých českých a slovenských písní. Repertoár kapely tvoří písně od 60. let až po současnost, takže si na své přijdou všechny věkové kategorie.
 • DIVADLO A BESEDY S JAROSLAVEM DUŠKEM
  28.8.2022 19:00
  Proudy Inspirace, z.s. uvádí představení
  DIVADLO A BESEDY S JAROSLAVEM DUŠKEM

  Neděle 28. 8. 19:00 PÁTÁ DOHODA - Pátá dohoda nás zavádí do hlubší roviny našeho sebeuvědomování a navrací nás k našemu vrozenému pravému já.
 • ROZUMĚNÍ / Ivana Kotásková
  29.8.2022 18:00, Městská galerie
  Výstava soch a akvarelů Ivany Kotáskové, výtvarnice a pedagožky výtvarného oboru na ZUŠ R. Firkušného v Napajedlích.
  Vernisáž se uskuteční v pondělí 29. 8. v 18:00 hodin v Městské galerii Otrokovice.
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Srpen 2022 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
31. týden1234567
32. týden891011121314
33. týden15161718192021
34. týden22232425262728
35. týden2930311234
36. týden567891011

Další akce


Anketa

V případě, že by mělo dojít k sjednocení názvosloví pro pojmenování místní části Bahňák – Baťov bych volil/a jako jediný oficiálně užívaný název:

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 344


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies