Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice dynamicky se
ROZVÍJEJÍCÍ MĚSTO
Město Otrokovice dynamicky se
ROZVÍJEJÍCÍ MĚSTO
Město Otrokovice dynamicky se
ROZVÍJEJÍCÍ MĚSTO
Město Otrokovice dynamicky se
ROZVÍJEJÍCÍ MĚSTO

Cesta: Titulní stránka > Město Otrokovice > Město a okolí > Partnerská města > Partizánské


Partizánské

 

Znak města Partizánské

 

Partizánské, jedno z nejmladších měst Slovenska, leží v jižní části Trenčínského kraje na soutoku řek Nitra a Nitrica. Obklopeno výběžky Strážovských vrchů a pohoří Tríbeč je vstupní branou do horní Nitry.
 
Vznik a historie města je úzce spjata se zlínskou firmou Baťa, která v letech 1938 až 1939 vybudovala v katastru obce Šimonovany (dnešní městská část Partizánského) závod na výrobu obuvi. S prudkým rozvojem výroby v továrně začala v Šimonovanech vyrůstat osada Baťovany s moderními obytnými a společenskými budovami. S narůstajícím významem osady získaly Baťovany v roce 1948 atributy obce a následně města. O rok později byly Baťovany přejmenovány na Partizánské a Baťův závod, na počest obyvatel, kteří se zapojili do SNP, přijal název Závody 29. srpna. Od roku 1976 jsou součástí Partizánského i přičleněné obce Velké Bielice, Malé Bielice a Návojovce.
 
Partizánské, kdysi označované jako město obuvi, dnes oživením a dynamizací kulturně společenského života naplňuje vizi Města – kde to žije! Kromě tradičních akcí (Květnový kulturní festival, Kulturní léto v Partizánském), odstartovalo město i tradici nových akcí pořádaných v kontextu významných dnů České republiky (Oslavy SNP, Oslavy osvobození města, Den ústavy SR, Den svrchovanosti atd.), akce vycházející z kulturních a náboženských tradic (Pochod za dobro, Festival dechových hudeb, Folklórní festival), jakož i nové akce volno-časového charakteru (Rozloučení s létem, Den mladých města atd.). Kromě kulturního vyžití nabízí Partizánské i možnosti aktivního odpočinku ve sportovních a relaxačních zařízeních. Návštěvníky vyhledávané jsou zejména Letní koupaliště Duha, Hvězdárna v Malých Bielicích a Termální lázně v Malých Bielicích.
 
Dominantou Partizánského je zrekonstruovaná centrální městská zóna, kterou tvoří Náměstí SNP s fontánou a městský park. V ose Náměstí SNP je situován římskokatolický Kostel Božského Srdce Ježíšova, postavený v roce 1949 pod vedením zlínského architekta Vladimíra Karfíka. V interiéru kostela, který byl v roce 1995 vyhlášen národní kulturní památkou, vyniká mohutný mramorový kříž se sochou Krista s rozepjatýma rukama od akademického sochaře Tibora Bártfaya. Rukopis architekta Karfika nesou i dvojdomy z neomítnuté režné cihly na známé Rudé ulici, která se nachází v kolonii nejstarší původní zástavby Baťových rodinných domů. Zajímavostí je i jeden z nejstarších zachovaných goticko-renesančních zámečků na Slovensku - Vodní hrad v Šimonovanech, jehož původ sahá do 13. století.
 
Charakteristickým symbolem města, někdejší obuvnické metropole Slovenska, i nadále zůstává dvoumetrová bota z živých květin, která zdobí centrální zónu města od 60. let.
 
 
Oficiální webové stránky: https://www.partizanske.sk/

 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Město Otrokovice > Město a okolí > Partnerská města > Partizánské

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Hlavní nabídka sekce

Přeskočit nabídku

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies