Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Pietní akt připomněl 125. výročí narození Jana Antonína Bati

Položením květinových darů a krátkou vzpomínkou si dnes představitelé města připomněli význam Jana Antonína Bati pro Otrokovice. Osobnost, která se významně zasadila o rozvoj města, by dnes oslavila 125. narozeniny. Pietní akt proběhl u nového pomníku v parku před Společenským domem.
jabata
 

 
 

„Moderní Otrokovice, jak je známe dnes, byly doslova na zelené louce vybudovány firmou Baťa, jejímž byl Jan Antonín po svém tragicky zesnulém nevlastním bratru vlastníkem a šéfem. Zejména v době jeho vedení byla zbudována většina z toho, co je pro dnešní Otrokovice charakteristické,“ zmínila ve svém projevu starostka města Otrokovice Hana Večerková.  

Již v roce 1933 ocenilo zásluhy Jana Antonína Bati o rozvoj obce tehdejší vedení čestným občanstvím. Nicméně až v loňském roce se ve městě podařilo vybudovat důstojný pomník, který by tuto výjimečnou osobnost připomínal. „Vybudováním pomníku v samém srdci baťovských Otrokovic, v parku mezi bývalými pomocnými závody a Společenským domem, jsme splatili alespoň částečně dějinný dluh, který město vůči svému velkému budovateli mělo. Současně je důstojným doplněním již existujícího pomníku Tomáše Bati,“ připomněla starostka Hana Večerková.

Pietního aktu se zúčastnil i Petr Kopčil zástupce nadačního fondu Jana Antonína Bati. „Připomínáme si místo a město, které patří k oběma bratrům Baťovým. Co Tomáš v myšlenkách započal, Jan domyslel a dovedl do zdárného konce. Nápady a vize byly Janu vlastní. Troufám si říct, že mnohé z nich jsou právě proto připisovány jeho bratrovi, který je však z logiky věci a dějinných událostí nemohl vykonat. Baťův mrakodrap, Baťův kanál, Baťovy filmové ateliéry a mnohé další projekty. Dnes už tedy částečně víme, čím nás obohatil jeho život a odkaz. Známe jména měst, fabrik, produktů. Ale to není konečná, brzy vám bude představen zatím veřejnosti neotevřený osobní archiv. Za Nadační fond Jana Antonína Bati můžu slíbit, že ještě v letošním roce budete svědky nových odhalení, faktů a poznání,“ zmínil ve svém proslovu Petr Kopčil.

Pietní vzpomínku a význam tohoto dne podtrhli svou přítomností také členové Klubu vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry Zlín.

 

 

Další informace:                                              

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 7.3.2023 / 7.3.2023

Líbí se?

 58% |  42%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Duben 2024 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
14. týden1234567
15. týden891011121314
16. týden15161718192021
17. týden22232425262728
18. týden293012345
19. týden6789101112

Další akce


Anketa

Těšíte se na letošní ročník Otrokovických letních slavností?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 2492


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém