Otrokovice - Oficiální stránky města


Vyhledávání


Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB
Město Otrokovice - foto místo s širokou
NABÍDKOU SLUŽEB

Cesta: Titulní stránka


Požární hlásiče se staly předmětem výzkumu mladého hasiče

Pomáhat lidem v oblasti požární ochrany chce osmnáctiletý Adam Klimek student a člen SDH Kvítkovice. Ten je jedním z žadatelů o grant talentované mládeži, kterým město Otrokovice každoročně podporuje nadané děti. Díky poskytnutým financím se Adam může mimo jiné věnovat vědeckým projektům. Jeden z nich se zaměřuje na porovnání požárních hlásičů.
hlasice
 

 
 

Svůj výzkum prováděl v laboratorních podmínkách na SPŠCH Pardubice, kde je studentem. Testování bylo také provedeno v reálném vnitřním prostředí s rozměry odpovídajícími bytu, a to v prostorách k tomuto účelu zapůjčenými městem Otrokovice. Přístroje využité při výzkumu byly zapůjčeny z Institutu ochrany obyvatelstva, jediného výzkumného zařízení Hasičského záchranného sboru České republiky.

 

Výsledek studie prezentuje Adam Klimek veřejnosti následovně:

 Když se lidé baví o požárních hlásičích, často pouze v souvislosti s tím, že ho musí mít v novostavbě. Ale málokdy se už opravdu pozastaví nad tím, že dokáží zachránit život.

Proto jsme otestovali efektivitu čtyř základních opticko-kouřových hlásičů v cenové relaci od 93 korun až po 580 korun. Nejlevnější z nejmenovaného obchodního řetězce distribuujícího levné zboží a následně zbytek z autorizovaných obchodů zaměřených na požární ochranu.

Než Vám ale řekneme, jak testování dopadlo, dovolíme si říct trochu suché teorie.

Autonomní opticko-kouřové požární hlásiče dokáží fungovat samy o sobě. Stačí jim jen dodat zdroj (baterii). Skládají se z několika základních část a to: základové desky, reproduktoru, tmavé komory s diodou vyzařující infračervené světlo, baterie, indikační diody, testovacího tlačítka a krytu.

Tyto části tvoří mechanismus, který funguje na jednoduchém ale přesto velice efektivním způsobu. Baterie dodává energii infračervené diodě, která prosvěcuje tmavou komoru. Pokud se do této komory dostane kouř, či jiná částečka, naruší se paprsek a spustí se poplach. Ten vypadá tak, že prvních přibližně pět vteřin pouze bliká malá červená kontrolka na spodní straně hlásiče a následně začne hlasitá zvuková výstraha se silou 85 decibelů.

 A teď zpátky k samotnému testování.

Všechny hlásiče jsme podrobili testům v laboratoři a v bytě. Vždy byly zachovány stejné podmínky. Testovány byly látky, které nejčastěji způsobují požáry v domácích a pracovních prostorech.

 Testy v laboratoři bylo zjištěno, že detekce je velice rychlá (řádově do 30 vteřin) a rozdíl mezi hlásiči v nejvyšší a nejnižší cenové relaci je přibližně  10-15 vteřin. Což není velký rozdíl. V bytovém prostoru je čas detekce samozřejmě o něco delší. Maximální rozhraní detekce zde bylo 2,5 - 3 minuty. Což je velice rychlé a při požáru v domácnosti máte dalších 5 minut na to opustit prostor, než bude hrozit vážné ohrožení Vašeho života a zavolání hasičů v co nejkratší době od vzniku požáru S hlasitostí, kterou vydává, vám dokáže zachránit majetek a dokonce i holý život, nejen ve dne ale i v noci.

 Všechny tyto hlásiče vám dokáží zachránit život. Je však důležité si uvědomit kvalitu použitého materiálu a výdrž baterie. Určitě se vyplatí malinko investovat a pořídit hlásiče o něco dražší a od odborné firmy a výrobce. Za nás určitě doporučujeme koupi požárních hlásičů v cenové relaci kolem 500,-Kč.

 V případě zájmu o tuto problematiku, či jakýchkoliv dotazů, můžete navštívit naše webové stránky firesafetycz.cz, kde se nachází kompletní popis našeho projektu a mnoho dalších informací, nebo nás kontaktovat na emailu firesafetycz@gmail.com

  

Adam Klimek je obyvatelem Otrokovic, členem SDH Kvítkovice, studentem Střední průmyslové školy chemické  Pardubice, obor požární ochrana se zaměřením Technik chemické služby. Účastnil se prestižní soutěže pořádané spolkem AMAVET, tedy spolkem dětí, mládeže a dospělých, jehož cílem je vytváření a rozvíjení zájmu dětí a mládeže o vědu a techniku v České republice. Soutěž umožňuje postup do nadnárodních soutěží. V projektu i nadále pokračuje, rozvíjí a bude jej také prezentovat v následujícím ročníku.

 

 

  

 

 

 

Další informace:

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz

www.otrokovice.cz

 

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 21.7.2022 / 21.7.2022

Líbí se?

 53% |  47%

Obslužné odkazy

 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nejbližší akce

 • VÁNOČNÍ HVĚZDA
  9.12.2023 15:00
  Hasiči Kvítkovice ve spolupráci s komisí pro místní část Kvítkovice a Letiště zvou všechny děti i dospělé na tradiční akci
 • ONDŘEJ RUML – ZAPOMENUTÝ PŘÍBĚH
  10.12.2023 17:30, velký sál
  Adventní koncert jednoho z nejvýraznějších interpretů současné tuzemské scény Ondřeje Rumla. Koncert se skládá z písní Zdeňka N. Bričkovského v aranžích Davida Rottera. Mezi jednotlivými písněmi je jemně vetkané průvodní slovo, které, spolu s písněmi, jako střípky skládá dnes již tak trochu zapomenutý příběh, nejen o narození Ježíška v Betlémě, ale i o tajemném zrození zářivého Světla v nás. Na začátek večera vystoupí Ženský pěvecký sbor Otrokovice pod vedením Marka Obdržálka. Ondřej Ruml zazpívá Zapomenutý příběh v doprovodu sboru ZUŠ Otrokovice.
 • TERMÁLNÍ LÁZNĚ MOŠOŇ
  16.12.2023
  Zájezd do oblíbených termálních lázní V Maďarsku. Termální prameny v Mosonmagyaróváru se řadí mezi 5 nejléčivějších vod Evropy Nástupní místa: 5:30 Otrokovice Společenský dům a 5:40 MHD náměstí u BESEDY. Rezervace míst, popř. další informace v TIC nebo na tel. č. 571 118 103.
 • ASPV - Vánoční předvádění na Sokolovně
  20.12.2023
 • Stolní tenis - Vánoční turnaj ve čtyřhrách
  26.12.2023
 

Další akce

 

Kalendář akcí

 

<< Prosinec 2023 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
48. týden27282930123
49. týden45678910
50. týden11121314151617
51. týden18192021222324
52. týden25262728293031
1. týden1234567

Další akce


Anketa

Zúčastníte se letošního rozsvícení vánočního stromu v pátek 1. prosince?

Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz

Celkem hlasovalo: 2068


Noviny


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Zpět na začátek stránky

web & design , redakční systém