Cesta: Titulní stránka
Naše velké putování začínáme na autobusové nebo vlakové zastávce v Podhradní Lhotě. Zelená turisticky značená trasa nás vede kolem posledních domků a chatek do lesa.
Zanedlouho vystoupíme kolem skautského tábora na malý vršek, na němž kdysi stával hrad Zubříč, dnes tu zbylo jen pár obvodových zdí. Ze zřícenin se nám naskýtá průsekem v lese omezený výhled na nedaleké Rajnochovice. Zelená značka dále vede prudším stoupáním na další hrad Šaumburk. Po tomto hradu zbyly už jen valy a příkopy. Pokračujeme dále po zelené značce přes Černou bařinu (653 m), kolem Holubovy chaty na samotě v lese až na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník (864,7 m). Na vrcholu je většinou větrno. Stojí tu televizní převaděč a stará ztrouchnivělá dřevěná rozhledna, na kterou nedoporučuji vylézat. Zelená značka končí na Jehelníku, kde má pomníček L. Jaroš popravený nacisty za spoluúčast na odboji v roce 1942. Napojíme se na žlutou značku doleva a přes sedlo Humenec stoupáme na Čerňavu. V polovině stoupání odbočuje pěšinka k dobře zachovalému bunkru partyzánů. Na Čerňavě narazíme na další pomníček, tentokrát partyzánského velitele kapitána I. Stepanova, který zde v dubnu 1945 zahynul. Na vrcholu se nachází přírodní rezervace, bukový les pralesovitého charakteru. Propleteme se nízkým porostem a vyjdeme na asfaltovou cestu, která nás dovede až do rekreačního střediska Na Tesáku. Zde je možné se občerstvit v restauraci nebo si odpočinout v dřevěném přístřešku. Přejdeme hlavní silnici vedoucí z Bystřice do Vsetína a na rozcestníku si vybereme zelenou značku, která vede přes prudkou stráň v zimě využívanou jako sjezdovka a pokračujeme k rozcestníku U tří kamenů. Jsou tady opravdu tři hraniční kameny oddělující území bývalých panství Kelč, Bystřice pod Hostýnem a Lukov. U nich je také pomníček studentky, která nedaleko odtud umrzla. Zelená značka nás po dalším kilometru dovede k dalšímu rozcestníku Klapinov, odkud jsou pěkné výhledy. Tady si uděláme malou odbočku a po červené turistické značce sestoupíme na rozvaliny hradu Obřany. Po stejné cestě opět vystoupíme zpět na Klapinov, dáme se doprava a po chvíli kolem studánky Antka Veverky doleva dolů přes vrchol Pardus (672 m) sestoupíme do Rusavy. Zde můžeme navštívit kolibu Čecher vyhlášenou místními specialitami. Červená značka poté opět stoupá ke Stiborovým boudám a odtud po modré dojdeme na hrad Křídlo. Z Křídla se dá sejít buď po žluté do Brusného, nebo po modré do Hlinska pod Hostýnem na autobus. My odolnější se vrátíme po modré k rozcestí Pod Lysinou, přejdeme po žluté krátkou spojovačkou opět na modrou značku. Přes vrcholy Chochol a Hrubá Malíková se dostaneme na zeleně značenou naučnou stezku Ondřejovsko. Kolem mufloní obory sestupujeme po lesní asfaltce směrem do Lukova. Vlevo nad námi v lese se vypíná nejzachovalejší a nejrozsáhlejší zřícenina v Hostýnských vrších, hrad Lukov. Stačí si vybrat jednu z mnoha pěšinek a po namáhavém výstupu staneme na Lukově. Kousek od hradu jsou skaliska Prádla s možností sportovního lezení. Po červené značce poté sestoupíme do obce Lukov na autobus.
Celková délka trasy je asi 38 km. Pokud se rozhodnete, že se na hrad Lukov vypravíte jindy a sestoupíte z Křídla do Hlinska, tak ujdete celkem 28 km.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Konkrétní náměty a připomínky můžete zasílat na: jirankova@muotrokovice.cz
Celkem hlasovalo: 2074
Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo®